Grupa 26 najbogatszych ludzi ma tyle samo, co biedniejsza połowa ludzkości

Organizacja Oxfam International poinformowała o stanie koncentracji majątku na świecie.

· 2 min read
Grupa 26 najbogatszych ludzi ma tyle samo, co biedniejsza połowa ludzkości

Oxfam jest organizacją, która co roku z okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przygotowuje informacje na temat stanu koncentracji majątku na świecie. W 2018 roku 26 najbogatszych osób posiadało tyle majątku, co 3,8 miliarda ludzi z biedniejszej grupy populacji na Ziemi.

Winnie Byanyima, dyrektor wykonawczy Oxfam International, powiedział również o stanie usług publicznych, z których korzystają biedniejsi. Jego zdaniem są one niedofinansowane, co tylko wpływa na dalszy rozwój rozwarstwienia społecznego, a także rodzi społeczny gniew na skalę globalną.

Usługi publiczne, z których korzysta biedniejsza część społeczeństwa, są niedofinansowane. To powiększa przepaść pomiędzy bogatymi oraz biedny i napędza globalny gniew powiedział Winnie Byanyima.

Co więcej, organizacja zwraca uwagę na niesprawiedliwość, z którą spotykają się osoby biedne. Dotyczy to pozbawienia ich dostępu do dobrej jakości usług publicznych, co związane jest z ich niedofinansowaniem. Innym przykładem są wyższe obciążenia podatkowe wynikające między innymi z faktu, iż najbogatsi często unikają opodatkowania.

Matthew Spencer, dyrektor ds. kampanii i polityki Oxfam International, przekonywał, że jednym z największych sukcesów ćwierćwiecza jest duży spadek liczby osób żyjących w skrajnym ubóstwie, jednak "rosnące nierówności zagrażają dalszemu postępowi".

Spencer podkreśla, że jego zdaniem sposób, w jaki zorganizowany jest system ekonomiczny świata, sprawia, iż coraz częściej kapitał jest koncentrowany niesprawiedliwie. Mowa tutaj o koncentracji majątku w rękach nielicznych, podczas gdy inni ledwo wiążą koniec z końcem.

Oxfam International wyliczył, iż 2 200 miliarderów na całym świecie pomnożyło majątek o 900 miliardów dolarów w ciągu 2018 roku. Oznacza to wzrost wynoszący ok. 2,5 miliarda dolarów dziennie. Jest to wzrost zamożności najbogatszych wynoszący 12 procent. Wśród biednych sytuacja wygląda zgoła inaczej. Według Oxfam International, uboższa część populacji na świecie zbiedniała o 11 procent.

Organizacja również przekonuje o tym, że rządy powinny rozważyć wprowadzenie podatku w wysokości 1 proc. od majątku. Podatek ten - zdaniem analityków Oxfam - pozwoliłby sfinansować wykształcenie każdego dziecka oraz zapewnić lepszej jakości opiekę zdrowotną.

Warto też dodać, że Oxfam International wskazuje na fakt mówiący o tym, że w ciągu 10 lat od czasu wybuchu kryzysu finansowego liczba miliarderów się prawie podwoiła. Organizacja szacuje, iż w latach 2017-2018 pojawiał się nowy miliarder co dwa dni.


Świat bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO