Hands on Tech - Kielce Blockchain Meetup

Hands on Tech to seria w pełni darmowych spotkań o charakterze meet-up poświęconych zagadnieniom dotyczących nowych technologii oraz specjalizacji tworzących się wokół nich. Organizatorem wydarzenia jest firma Sourceful.

· 4 min read
Hands on Tech - Kielce Blockchain Meetup

Hands on Tech to seria w pełni darmowych spotkań o charakterze meet-up poświęconych zagadnieniom dotyczących nowych technologii oraz specjalizacji tworzących się wokół nich. Organizatorem wydarzenia jest firma Sourceful. Przedstawiciele portalu Alternatywa zostali zaproszeni na pierwsze spotkanie z serii o nazwie Hands on Tech - Kielce Blockchain Meetup.

„Hands on Tech – Kielce Blockchain Meetup to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie  zaangażowania kieleckiej społeczności w tematykę nowych technologii. Podczas pierwszego meet-upu będą poruszane tematy blockchain w kontekście innowacji, Smart Contracts jako skuteczne narzędzie zawierania umów oraz przykłady praktycznego zastosowania go w biznesie. Podczas wydarzenia będzie możliwość posłuchania trzech prelegentów; Piotra Bogdana, Karola Walaska oraz Markusa Slooffa. W przypadku tego ostatniego, prelekcja odbędzie się w języku angielskim, a sam mówca przyjedzie do nas z Holandii.” - dowiadujemy się od organizatorów.

Czym jest Blockchain?

Blockchain, to łańcuch bloków. Jego głównym celem jest przechowywanie oraz przesyłanie informacji o transakcjach zawartych w internecie. Jeden blok zawiera informacje o określonej liczbie transakcji, po jego wypełnieniu informacjami, tworzy się kolejny blok danych. Wraz ze wzrostem ilości danych tworzy się coraz więcej bloków, które tworzą swoisty łańcuch. W blokach takiego łańcucha przechowywane są zazwyczaj: informacje o różnych transakcjach, np. handlowych, stanów własności, udziałów, akcji, sprzedaży, kupna wytworzeniu energii elektrycznej, kupnie lub sprzedaży walut, w tym kryptowalut, czyli walut elektronicznych.

Technologia Blockchain jest wykorzystywana do tworzenia tak zwanych miast przyszłości oraz przy finansowaniu, na przykład startupów.

Hands on Tech - Blockchain Meetup Kielce od zaplecza.

Zanim przejdę do sedna całego eventu - czyli prelekcji - warto podkreślić, jak dobrze od strony organizacyjnej i technicznej zostało całe wydarzenie przygotowane. Do prelegentów pytania można było zadawać za pomocą serwisu Menti, następnie pod koniec wykładu były one wyświetlane, a prowadzący starał się na nie odpowiedzieć. Oczywiście pytania w sposób „analogowy” też można było zadać. Oprócz tego po każdej prelekcji była możliwość, aby wygrać skromne upominki, a pod sam koniec wydarzenia wziąć udział w poczęstunku. Przez cały czas atmosfera była bardzo miła, wręcz nawet rodzinna, zaś wszystkie prelekcje są dostępne w internecie. Przechodząc już do sedna...

Karol Walasek, foto. Piotr Młynarczyk

Karol Walasek - „Blockchain oczami programisty - łańcuch bloków od podstaw.”

Karol Walasek, programista Full Stack, współzałożyciel start-upu Helpful Company narodzonego na Startup Weekend Kielce, który w ramach pracy magisterskiej zaprojektował i zaimplementował własny Blockchain skupił się podczas swojej prelekcji na technicznych zagadnieniach tego systemu.  

Uczestnicy mogli dowiedzieć się jak stworzyć aplikację blockchainową z wykorzystaniem języka Java. Ponadto padły przykłady zastosowania takich aplikacji, na przykład podczas głosowań, czy do wykorzystywania ich jako dziennika zdarzeń, czy baza danych. Karol Walasek podkreślił również zagrożenia na jakie może natknąć się sieć blockchain. Nawiązał tutaj do tak zwanego Slow Chain Attack, polegającego – w dużym uproszczeniu – na przejęciu i stworzeniu praktycznie od nowa sieci blockchain.

Markus Slooff, foto. Piotr Młynarczyk

Markus Slooff - „Architektura świata IT i realny wpływ Transformacji Cyfrowej.”

Programista posiadający ponad 21 lat doświadczenia w branży IT. Markus Slooff występował w wielu różnych rolach w biznesie. Swoją karierę rozpoczął jako Software Developer, kontynuując jako analityk oraz project manager. Od 2009 roku Markus Slooff skupił się na sprzedaży i marketingu.  

Jego prelekcja wtajemniczyła słuchaczy w zawiły świat marketingu branży IT. Markus Slooff podkreślił jak ważne jest, aby być na bieżąco ze zmianami. Stwierdził, iż jesteśmy w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, której motorem napędowym są technologie komputerowe.

Piotr Bogdan, foto. Piotr Młynarczyk

Piotr Bogdan - „Nie tylko Ethereum. Co znajdziemy w Hyperledger?”

Programista skupiony na programach mobilnych. W swojej prelekcji postanowił zwrócić szczególną uwagę na projekt Hypeledger. W swojej prezentacji Piotr Bogdan przedstawi główne frameworki i narzędzia tego projektu.

Ethereum jest obecnie najpopularniejszym projektem blockchainowym. Nie oznacza to, że jest złotym środkiem, ani że inne projekty nie są warte uwagi. Poszukujący stabilnego środowiska powinni zwrócić szczególną uwagę na narzędzia zgromadzone pod wspólną nazwą Hyperledger.

Piotr Bogdan wytłumaczył czym jest projekt Hyperledger (jest to projekt typu open source stworzony przez Linux Foundation przy współpracy z liderami w finansach, bankowości oraz nowych technologiach). Hypeledger doskonale odpowiada na różne potrzeby korporacji.

Programista również podkreślił istotną różnice między Ethereum, a Hypeledger. Otóż pierwszy z nich zajmuje o wiele więcej miejsca, do tego jest wolniejszy, ale za to bardzo bezpieczny.

Pierwsze spotkanie z serii „Hands on Tech” zgromadziło bardzo dużo osób zainteresowanych tematem nowych technologii. Po wielu pozytywnych opiniach można się spodziewać, iż na kolejne spotkania przyjdzie jeszcze więcej słuchaczy.

Organizatorzy zapewnili, iż wszystkie prelekcje będzie można wkrótce obejrzeć w internecie, dlatego warto zajrzeć na fanpage firmy Sourceful!


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.