Hiszpanie użyli chloru do dezynfekcji plaży i spowodowali katastrofę ekologiczną

Czy można wrócić do czasów "normalności" sprzed pandemii, zachowując wszystkie środki bezpieczeństwa, czy plaże będą bezpieczne? Władze Zahara de los Atunes chciały zdezynfekować piasek dla turystów, nie przewidziały jednak, że w ten sposób spowodują ogromną katastrofę całego lokalnego ekosystemu.

· 1 min read
Hiszpanie użyli chloru do dezynfekcji plaży i spowodowali katastrofę ekologiczną

Według naukowców z National Geographic, decyzja samorządowców miejscowości Zahara de los Atunes w Hiszpanii o użyciu chloru do odkażenia plaży w ramach działań zwalczających COVID-19 była katastrofalna dla okolicznej przyrody. Na całej linii brzegowej rozpylono substancję chlorową, podobną do wybielacza używanego w gospodarstwach domowych w nadziei, że zniszczy ona potencjalnie znajdującego się tam koronawirusa, niestety zabiła ona również wszystkie żywe stworzenia i trwale zniszczyła ekosystem.

Ekolodzy podkreślają, że było to szczególnie szkodliwe dla przyrody, ponieważ "dezynfekcję" wykonano w trakcie sezonu lęgowego wielu nadmorskich ptaków. Chlor zabił wszystkie małe stworzenia, takie jak owady i mięczaki znajdujące się w piasku i płytkiej wodzie, mógł otruć wiele zwierząt, a ciągniki przejeżdżające po plaży uszkodziły gniazda nadmorskich ptaków, które w tym momencie mają okres lęgowy.

María Dolores Iglesias Benítez, przedstawicielka lokalnej organizacji ekologicznej, zajmującej się ochroną plaż i nadmorskiego ptactwa z przerażeniem wypowiada się na temat tej katastrofy. Podkreśla, że władze nie rozumieją jak ogromną szkodę ekologiczną spowodowała dezynfekcja plaży chlorem, porównuje to również do kąpieli domowego ptaka w wybielaczu, aby zobrazować jak absurdalna i niebezpieczna była ta decyzja. Sytuacja ta zwróciła uwagę hiszpańskiego oddziału organizacji Greenpeace oraz całego świata. Władze miejscowości przepraszają, a inni podają Zahara de los Atunes w dyskusji na temat walki z wirusem kosztem środowiska naturalnego.


Źródła: https://www.bbc.com/news/world-europe-52471208

https://edition.cnn.com/travel/article/spain-bleach-spray-beach-scli-intl/index.html

http://www.victoriaherranz.com/tearsheets - zdjęcie Victoria Herranz Nur Photo


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Czy jest szansa dla uratowania klimatu?
· 1 min read
Czy blockchain jest ekologiczny?
· 5 min read

Łańcuch dla Klimatu pod KPRM. "Jaką przyszłość nam zbudujecie?"

Aktywiści i aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zorganizowali happening pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Zwracali uwage na nadchodzącą Radę Europejską oraz na konieczność podniesienia ambicji Unii Europejskiej w kontekście redukcji emisji gazów cieplarnianych. fot. Nawojka Ciborska

· 1 min read