Hiszpańska komisja wyborcza zablokowała kandydaturę Puigdemonta do Europarlamentu

Hiszpańska Centralna Komisja Wyborcza zablokowała kandydaturę zmuszonego do życia na uchodźstwie prezydenta Katalonii Carlesa Puigdemonta, który miał zamiar wystartować do Parlamentu Europejskiego.

· 2 min read
Hiszpańska komisja wyborcza zablokowała kandydaturę Puigdemonta do Europarlamentu

Hiszpańska Centralna Komisja Wyborcza postanowiła zablokować możliwość kandydowania do Parlamentu Europejskiego Carlesowi Puigdemontowi, katalońskiemu przywódcy, który został zmuszony do życia na uchodźstwie z powodu zorganizowania referendum 1 października 2017 roku. Junts per Catalunya (JxCAT, Razem dla Katalonii), ruch polityczny i platforma dla kandydatów i kandydatek społeczeństwa obywatelskiego Katalonii, zadeklarowała, że podejmie wszelkie niezbędne działania prawne, aby obronić kandydaturę swojego lidera.

Carles Puigdemont został zmuszony do ucieczki, aby uniknąć kary 30 lat więzienia za zorganizowanie referendum w sprawie niepodległości Katalonii, które zostało zaplanowane i przeprowadzone 1 października 2017 roku. Teraz, kiedy rozpoczęła się kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego, hiszpańska komisja wyborcza postanowiła usunąć go z oficjalnej listy kandydatów i kandydatek, która została opublikowana w poniedziałek przez komisję.

Decyzja hiszpańskiej komisji nastąpiła zaraz po tym, jak prawicowa Partia Ludowa oraz Ciudadanos zaapelowały do centralnego organu wyborczego o to, aby unieważnić kandydaturę Carlesa Puigdemonta, a także dwóch innych katalońskich polityków z obozu niepodległościowego.

Ugrupowanie założone przez Puigdemonta oświadczyły, że zostaną podjęte wszelkie prawne działania w związku z naruszeniem podstawowego prawa politycznego, którym jest prawo do kandydowania w wyborach. Nie jest też wykluczone, że partia rozpocznie prawną batalię nie tylko w Hiszpanii, lecz także w Europie.

Trójka kandydatów do Parlamentu Europejskiego, w tym Carles Puigdemont, znalazła się na pierwszych miejscach listy wyborczej. Jednocześnie całej trójce grożą w Hiszpanii represje, w tym aresztowanie, jeżeli tylko powrócą do Hiszpanii z powodu ich aktywnej roli w trakcie organizowania referendum w sprawie niepodległości Katalonii w 2017 roku, które zostało zorganizowane w wyniku przegłosowania odpowiedniego aktu prawnego przez Parlament Katalonii, który ostatecznie ogłosił niepodległość Republiki Katalońskiej.

Inni politycy katalońscy, w tym liderzy ruchu niepodległościowego sprawujący funkcje publiczne, aktualnie są sądzeni w Hiszpanii i przebywają w więzieniach.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO