Homofobiczna prasa na pokładach LOT. Ponowny atak skierowany w społeczność LGBT

Artykuł dyskryminujący mniejszość seksualną może wywołać dyskomfort wśród pasażerów i załogi linii lotniczej. Rozpowszechnianie nienawistnej prasy przez narodowego przewoźnika stawia również w złym świetle firmę, wpływa na jej reputację, jak i na wizerunek Polski poza granicami kraju.


Homofobiczna prasa na pokładach LOT. Ponowny atak skierowany w społeczność LGBT

Czwarta edycja akcji Tęczowy piątek organizowanej przez Kampanię Przeciw Homofobii ponownie spotyka się z jawnym atakiem ze strony środowisk konserwatywnych. Tym razem sprzeciw wobec wydarzenia upowszechniającego tolerancję wobec osób nieheteronormatywnych wśród uczniów wypłynął ze strony Gazety Polskiej Codziennie.

Wydarzenie planowane przez KPH ma na celu rozszerzanie świadomości i pogłębianie wiedzy oraz empatii wobec uczniów niewpisujących się w rzeczywistość heteronormatywną. Tymczasem nagłówek na okładce czwartkowego numeru Gazety Polskiej Codziennie nazywa uczestników Tęczowego Piątku oraz jego organizatorów “tęczową zarazą”, a samo wydarzenie określa mianem “indoktrynacji”.

Z tym niepokojącym zjawiskiem o charakterze homofobicznym mogli się zetknąć również pasażerowie narodowego przewoźnika PLL LOT. Nasuwa ono na myśl akcję, równie homofobiczną, związaną z wydaniem sierpniowego numeru Gazety Polskiej wraz z naklejkami “Strefa wolna od LGBT”. Wówczas, w ramach sprzeciwu wobec nienawistnej kampanii zorganizowanej przez prawicowy tygodnik i wsparcia osób należących do społeczności LGBTQ niektórzy kolporterzy (m.in Empik czy stacje paliw BP) zdecydowali się na wycofanie gazety ze sprzedaży. LOT tymczasem nie przyjmuje jednoznacznego stanowiska wobec obecności homofobicznej prasy na pokładach samolotów.

Rzecznik prasowy LOT uzasadnia obecność homofobicznego tabloidu na pokładach przewoźnika i brak ingerencji w treści w nim zawarte wolnością prasy. Prawdopodobnie Gazeta Polska Codziennie nadal będzie dostępna dla pasażerów narodowych linii lotniczych.

Tymczasem sytuacja osób LGBTQ w Polsce wzbudza niepokój. Wśród młodzieży LGBTQ aż 70% ma myśli samobójcze, zaś połowa zmaga się ze stanami depresyjnymi. Tęczowy piątek to okazja, by zrozumieć i wesprzeć młode osoby należące do mniejszości i często będące zagubione oraz nieakceptowane przez własne rodziny czy przyjaciół.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO