Igrzyska Olimpijskie oficjalnie przełożone

Międzynarodowy Komitet Olimpijski potwierdził, że po konsultacjach z Rządem Japonii i Komitetem Organizacyjnym Igrzysk, zostaną one przełożone najpóźniej na lato 2021

· 2 min read
Igrzyska Olimpijskie oficjalnie przełożone

Można było się spodziewać, że w końcu zapadnie decyzja o przełożeniu Igrzysk na inny termin. Dziś Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie potwierdził przełożenie Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Na kiedy?

MKOl w porozumieniu z Premierem Japonii Shinzo Abe oraz Komitetem Organizacyjnym XXXII Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 poinformował o przełożeniu imprezy na 2021 rok. Na ten moment nie ustalono jeszcze szczegółowego terminu odbycia się imprezy. Organizatorzy wraz z MKOl zakładają, że odbędą się one najpóźniej latem 2021 roku.

W komunikacie MKOl wskazało, że: „W obecnych okolicznościach i na podstawie informacji dostarczonych przez WHO prezydent MKOl i premier Japonii doszli do wniosku, że Igrzyska muszą zostać przełożone na termin po 2020 roku, ale zostaną przeprowadzone nie później niż latem 2021 r. Wszystko w celu ochrony zdrowia sportowców, osób uczestniczących w igrzyskach olimpijskich i społeczności międzynarodowej”

Komunikat Polskiego Komitetu Olimpijskiego głosi, że: „Wszyscy zgodzili się, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio mogą stać się dla świata nadzieją w tych niespokojnych czasach i że płomień olimpijski może stać się swoistym „światełkiem w tunelu”, w którym obecnie świat się znajduje. Dlatego uzgodniono, że płomień olimpijski pozostanie w Japonii. Ustalono także, że Igrzyska zachowają nazwę Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Tokio 2020.”

Oficjalny komunikat MKOl na Twitterze

Nagła zmiana

Jeszcze wczoraj (23.03.2020) MKOl informował, że nie ma najmniejszej potrzeby zmiany terminu imprezy, gdyż ta ma się odbyć dopiero latem tego roku. Narodowe Komitety Olimpijskie między innymi z Australii informowały, że nie pozwolą swoim zawodnikom wziąć udziału w tegorocznych igrzyskach. Również Polski Komitet Olimpijski apelował do MKOl o przełożenie imprezy na inny termin.

Igrzyska Olimpijskie nigdy nie zostały przełożone. W historii nowożytnych igrzysk znane są tylko przypadki całkowitego odwołania Olimpiad podczas działań wojennych w czasie I i II Wojny Światowej.

Komunikat PKOl na Twitterze

Nie pierwsze wydarzenie przełożone

W Internecie popularne jest sformułowanie, że rok 2020 należy odwołać na całym świecie. Większość dużych imprez sportowych i kulturalnych została już odwołana lub przełożona. Największe z nich to Euro 2020 przeniesione na 2021 rok. Odwołana Eurowizja 2020. Zawieszone rozgrywki lig krajowych w piłce nożnej. Przeniesione prawdopodobnie na lato 2020 Liga Mistrzów i Liga Europy.

foto na początku artykułu: MKOl/ https://www.olympic.org