Indie planują wprowadzić dochód podstawowy jako pilotażowy program

Indyjskie Sikkim planuje eksperyment z dochodem podstawowym, do którego prawo mają mieć wszyscy mieszkańcy i mieszkanki stanu.

· 1 min read
Indie planują wprowadzić dochód podstawowy jako pilotażowy program

Mały indyjski stan Sikkim postawił sobie za cel przeprowadzenie bardzo ambitnego eksperymentu. Władze lokalne podjęły bowiem decyzję o przeprowadzeniu w 2022 roku eksperymentu z wprowadzeniem dochodu podstawowego, którym objętych zostałoby 610 000 osób. Jest to obecnie największy program pilotażowy na świecie.

Głównym celem ma być rozwiązanie problemu niepewności ekonomicznej rosnącej populacji. Dotyczy to nie tylko najbiedniejszych, ale też osób bardziej majętnych. Założeniem dochodu podstawowego jest bowiem wypłacanie pieniędzy każdemu i każdej bez względu na dochody.

Pranab Bardhan, ekonomista z Uniwersytetu Kalifornijskiego z Berkeley, zwrócił uwagę, że w krajach "o niskim lub średnim dochodzie", więc takim jak np. Indie, dochód podstawowy jest uzasadniony jako narzędzie do walki z problemem ubóstwa.

Warto dodać, że nie tylko on jest zgodny z tym, że dochód podstawowy mógłby być rozwiązaniem problemów. Podobnego zdania są również osoby, takie jak Elon Musk, Bill Gates, a nawet Mark Zuckerberg. Również coraz więcej menedżerów funduszy hedgingowych zwraca coraz częściej uwagę na rozwarstwienie społeczne i opowiada się za wykorzystaniem dochodu podstawowego do zwalczania nierówności. W przypadku przedsiębiorców i inwestorów świata technologii należy dodać, że dochód podstawowy jest rozważany w kontekście przekształcenia gospodarki, któremu towarzyszy postępująca automatyzacja.

Obecnie szczegóły programu pilotażowego indyjskiego stanu Sikkim pozostają niejasne. Nie wiadomo też, ile pieniędzy otrzyma każdy mieszkaniec i każda mieszkanka, a program planowany jest na rok 2022.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO