Innowacje w czasie pandemii

Polacy biorą czynny udział we wdrażaniu innowacji w czasie pandemii

· 2 min read
Innowacje w czasie pandemii

Epidemia koronawirusa spowodowała kryzys gospodarczy, wiele branż musiało zawiesić swoją działalność lub zmienić sposób jej prowadzenia. Mimo to istnieją takie sektory gospodarcze, na które globalny kryzys wpływa pozytywnie. Do takich należą branża technologiczna i medyczna. We wprowadzaniu innowacji w tych obszarach czynny udział bierze również Polska. Polacy stworzyli innowacyjną maseczkę ochronną o nazwie HalloyNano, która dzięki wykorzystaniu procesu fotokatalizy - (spowolnienie reakcji chemicznej), zabija wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie oraz dezaktywuje pyły i zanieczyszczenia, poza tym jej właściwości są aktywne nawet przez 15 tygodni. Przy pracy nad funkcjonalnością maseczki naukowcy nie zapomnieli o aspektach wizualnych. Głównym twórcą NanoMaski jest Norbert Duczmal, nanotechnolog z dwudziestoletnim doświadczeniem. Naukowiec swój pomysł przedstawił Włodzimierzowi Boguckiemu, który wsparł projekt, jako specjalista do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań na rynek.

Udało się nam osiągnąć coś wyjątkowego! Powierzenie chroniącą, która wkrótce będzie mogła chronić nie tylko Wasze twarze, ale również być użyta przy produkcji rękawiczek, odzieży czy zabezpieczeń dla szpitali - kombinezonów lub śluz. Samoczyszcząca się i aktywująca swe właściwości jedynie pod wpływem światła dziennego lub sztucznego. Zabijająca wirusy i bakterie, by nie zrobiły krzywdy Tobie i Twoim bliskim – pisze, na platformie wspieram.to, Norbert Duczmal.

Norbert Duczmal, aby zebrać potrzebne fundusze do produkcji i certyfikacji Nanomasek uruchomił akcję na platformie wspieram.to. Do końca zbiórki pozostały 42 dni. Cel to 50 tysięcy złotych, ale już wciągu zaledwie kilku dni udało się zebrać 78 764 złotych, czyli 157 proc. założonego celu. Do tej pory wpłat dokonały 744 osoby.

Jak działa maseczka ?

Do stworzenia powłoki, która zabija między innymi wirusy, naukowcy wykorzystali połączenie cząsteczek nanosrebra, tlenków cynku i tytanu. Co ciekawe powłoka HalloyNano jest tak zaprojektowana, by miała jak największą aktywną powierzchnię wewnętrzną, w której umieszczone są nanocząsteczki. W rezultacie naukowcy wykorzystują prawie 300 m2 wewnętrznej powierzchni aktywnej powłoki nałożonej na 1m2 materiału drukowanego, który jest już aktywną ochronną. A to wszystko dzięki zastosowaniu naturalnych nanopłytek i naturalnych nanorurek, które zwiększą tę powierzchnię.

Domy pomocy społecznej

Naukowcy poza zebraniem odpowiedniej kwoty na zdobycie odpowiednich certyfikatów i uruchomienie produkcji maseczek chcą wesprzeć w tym trudnym czasie najbardziej potrzebujących. Postanowili więc, że gotowe maseczki będą dostarczać do domów pomocy społecznej, które najbardziej ucierpiały z powodu epidemii.

W Polsce działają dzisiaj 824 domy pomocy społecznej - jest w nich ponad 80 tysięcy osób. Brakuje personelu - ten, który jest niejednokrotnie jest już zakażony koronawirusem. Nasze maseczki w pierwszej kolejności dostarczymy do miejsc, które najbardziej ucierpiały: Niedabyl i Tomczyce na Mazowszu, Drzewica w Łódzkim, Koszęcin koło Częstochowy i Jakubowice na Opolszczyźnie – czytamy na stronie akcji.

Źródło: mamstartup.pl