Instagram usuwa filtry w trosce o zdrowie psychiczne użytkowników

Firma Facebook, w której rękach jest Instagram, uważa, że filtry wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne użytkowników.


Instagram usuwa filtry w trosce o zdrowie psychiczne użytkowników

Od sierpnia dostępna jest funkcja, która pozwala użytkownikom aplikacji tworzyć własne filtry. W ten sposób liczba takowych zwiększyła się nawet dziesięciokrotnie. Jednak Facebook, który jest właścicielem Instagrama, postanowił wprowadzić zmiany, którymi będzie usunięcie filtrów.

Sama decyzja jest podyktowana obawami o zdrowie psychiczne użytkowników, co związane jest z tym, jak osoby te postrzegają siebie. Wszystko z powodu niektórych filtrów stworzonych przez użytkowników, które zdaniem deweloperów Instagrama mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne oraz promują operacje plastyczne.

Dokładniej chodzi o filtry wykorzystujące technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR), która pozwala zmieniać wygląd zdjęć użytkowników na takie, który przypominają stan po przeprowadzonej operacji plastycznej, tj. z wygładzoną skórą, węższym nosem, powiększonymi ustami. Część filtrów zniknęła już z Instagrama, a planowane jest skasowanie kolejnych.

Rzecznik Instagrama poinformował o zmianach w następujący sposób:

Oceniamy nasze zasady. Chcemy, aby korzystanie z naszych filtrów było pozytywnym doświadczeniem. Podczas kolejnej oceny naszych zasad usuniemy wszystkie filtry dotyczące chirurgii plastycznej, przestaniemy zatwierdzać filtry tego rodzaju oraz usuniemy wszystkie te, które zostaną zgłoszone.

Warto dodać, że nie jest to pierwszy raz, gdy Instagram podejmuje decyzje z powodu obaw o zdrowie psychiczne swoich użytkowników, szczególnie młodych ludzi. W lutym 2019 roku została bowiem podjęta decyzja o ukrywaniu zdjęć, na których widoczne jest samookaleczenie oraz blizny z nim związane, gdyż zdaniem Instagrama takie zdjęcia mogą promować takie działania.

Nie jest też tajemnicą, że coraz powszechniejszy jest problem akceptowania własnego wyglądu i to właśnie z nim chcą walczyć deweloperzy Instagrama.

Czytaj więcej: Najczęstsze choroby millenialsów są związane ze zdrowiem psychicznym


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO