IoT jest pomocą dla starzejącego się społeczeństwa Japonii

Innowacje technologiczne w Japonii są wykorzystywane, aby pomóc społeczeństwu radzić sobie z procesem starzenia się.

· 2 min read
IoT jest pomocą dla starzejącego się społeczeństwa Japonii

Innowacyjne rozwiązania technologiczne sektora medycznego w Japonii wykorzystują różnego rodzaju urządzenia Internetu Rzeczy (IoT), aby pomóc społeczeństwu znacznie lepiej radzić sobie ze starzeniem się. Przykładem mogą być inteligentne sensory wkładane do butów, plecaków, czy też toreb, które mogą pomóc monitorować pacjentów i pacjentki z demencją. Natomiast etykiety UHF, które dodatkowo są zmywalne, mogą informować zarządzających w szpitalach o tym, kiedy nastał czas wymiany prześcieradeł.

Jedną z firm rozwijających technologie IoT dla sektora zdrowia jest przedsiębiorstwo Mitsufuji z siedzibą w Tokio. Firma ta zajmuje się produkcją inteligentnych tkanin, które wykorzystują czujniki IoT w odzieży. Mitsufuji, firma założona przez tradycyjną firmę tekstylną, aktualnie jest skupiona na rozwoju włókna przewodzącą. Ma ona swoją własną markę AGposs oraz dostępne są produkty IoT nadające się do noszenia wraz z odzieżą. Wszystko to w ramach marki Hamon.

AGposs jest niczym innym jak elastycznym nylonem pokrytym srebrem, dzięki czemu ma właściwości charakterystyczne zarówno dla nici, jak i dla metalu. Przewodzi energię elektryczną. W przypadku produktów smartwear może być wykorzystywany do zbierania i przetwarzania danych biometrycznych, takich jak np. rytm serca, częstotliwość oddychania. Dane te mogą być następnie wysyłane na urządzenia mobilne oraz do chmury obliczeniowej.

W niedalekiej przyszłości wykrywanie udaru cieplnego oraz chorób serca może być sztandarowym wykorzystaniem Internetu Rzeczy

Technologie rozwijają się cały czas. Rozwiązania IoT mogą być wykorzystywane na wiele sposobów: od zastosowań sportowych, np. podnoszenia ciężarów, przez zastosowania w przemyśle, do sektora zdrowia. Aplikacje medyczne szczególną uwagę zwracają w Japonii ze względu na starzejącą się populację tego kraju. Przykładowo rozwiązania takie, jak smartwear, mogą pomóc w upalne dni lata osobom starszym w celu uniknięcia chociażby udaru.

Zobacz, jak Internet Rzeczy pomaga starzejącemu się społeczeństwu Japonii.

Twórcy rozwiązań IoT współpracują ze światem naukowym, szczególnie z placówkami uniwersyteckimi, aby opracować algorytmy, które pozwoliłyby szybko i skutecznie wykryć to, kiedy może dojść do udaru.

Wcześniej wspomniana firma poinformowała, że użytkownicy hamonów byli pod wrażeniem tego, jak dokładne były dane zebrane przez sensory. Jednocześnie firma dodała, że chce dalej rozwijać swoje rozwiązania opartego na Internecie Rzeczy.


Świat innowacyjnych technologii i nauki bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO