Izba Gmin odrzuciła umowę ws. Brexitu

We wtorek wieczorem Izba Gmin zagłosowała przeciwko projektowi umowy przygotowywanej w okresie dwóch lat przez rząd Theresy May. Umowa dotyczyła wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

· 1 min read
Izba Gmin odrzuciła umowę ws. Brexitu

Przeciwko propozycji partii rządzącej zagłosowało 432 posłów, przy 202 głosach poparcia. Po raz pierwszy w historii brytyjskiego parlamentaryzmu propozycja umowy spotkała się z takim oporem. Przeciwko premier zagłosowało 118 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej, co daje  37,2 proc. jej klubu parlamentarnego.

Jest jasne, że Izba nie popiera tej umowy, ale dzisiejsze głosowanie nie mówi nam nic o tym, co popiera w zamian. NIe usłyszeliśmy nic o tym, jak - a nawet czy - planuje uhonorować decyzję podjętą przez Brytyjczyków w referendum zorganizowanym na podstawie decyzji tego parlamentu — powiedział premier May.

W przeciągu najbliższych trzech dni obrad Izby Gmin, czyli najpóżniej w poniedziałek, Theresa May będzie zmuszona przedstawić plan swoich działań. May stoi przed wyborem powtórzenia głosowania w parlamencie, przedłużeniem wyjścia ze Wspólnoty na moc art. 50 traktatów, organizacji drugiego referendum (w którym mogłyby pojawić się trzy opcje), przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, bądź wyjściem z UE przez tzw. twardy Brexit zakładający wyjście 29 marca bez porozumienia. Ostatnia opcja spowodowałaby przeszkody w handlu międzynarodowym oraz zakłóciłaby łańcuch dostaw w wielu branżach.

Źródło: PAP

Jednak zgodnie z orzeczeniem TSUE Wielka Brytania mogłaby jednostronnie zdecydować o rezygnacji Brexitu. W takiej sytuacji nie byłyoby konieczne uzyskanie zgody od pozostałych państw członkowskich UE.


Nie przegap niczego. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO