Jak Elon Musk chce skolonizować Marsa?

Jak Elon Musk chce skolonizować Marsa?

Elon Musk w swoich myślach cały czas ma kolonizację Marsa i zrobi wszystko, aby zrealizować swój cel i umożliwić ludziom zamieszkanie na czerwonej planecie i przystosowanie jej do potrzeb ludzkiej egzystencji.

· 4 min read

Elon Musk w swoich myślach cały czas ma kolonizację Marsa. Myśli skupionej wokół tej planety były powodem do założenia w 2002 roku firmy SpaceX.

Założyciel i dyrektor generalny SpaceX jest sfrustrowany tym, że NASA nie zrobiła nic więcej, aby pozwolić ludziom dotrzeć na czerwoną planetę. Jednocześnie jest zawiedziony tym, że "na wszelki wypadek" nie ma planu ratunkowego w sytuacji, w której Ziemia stałaby się miejscem kompletnie nienadającym się do zamieszkania.

Minęło trochę czasu od daty powstania SpaceX. Firma w tym czasie opracowała nowatorskie systemy lotnicze. Mowa tutaj o rakietach, takich jak Falcon 1, która była pierwszą rakietą orbitalną, Grasshoper (małej rakiecie do lądowania) czy też o Falconie 9, który jest rakietą wielokrotnego użytku. Nie można pominąć projektu Dragon - statku kosmicznego do przenoszenia ładunków i, już niedługo, również astronautów NASA.

Ilustracja rakiety Big Falcon Rocket. SpaceX

Jednak Mars to wyższa poprzeczka. Czerwona planeta jest bezlitosna, zimna, prawie całkowicie pozbawiona powietrza. Leży ona ok. 140 milionów kilometrów od naszej planety. Potrzebna jest niezwykła pomysłowość, aby możliwym było wylądowanie dzisiaj nawet najmniejszym statkiem kosmicznym, nie mówiąc już transportowaniu ludzi oraz materiałów w przyszłości.

Dla Muska kolonizacja Marsa jest najwyższym priorytetem. Jego życiową misją. Dlatego tez SpaceX wykorzystuje swoje fundusze oraz rosnącą liczbę pracowników i pracownic do budowy kolejnego projektu kosmicznego środku transportu. Mowa tutaj o Big Falcon Rocket, czyli inaczej BFR (nieraz humorystycznie określanym jako Big F*ckin' Rocket). Nowy projekt zakłada budowę rakiet, które byłyby całkowicie wielokrotnego użytku. Rakiety miałyby być wystrzeliwane w celu dostarczenia materiałów i przetransportowania ludzi, a następnie wracałyby z powrotem, aby je ponownie użyć.

Ilustracja odłączonego tzw. boostera rakiety BFR. SpaceX

Elon Musk jest bez wątpienia człowiekiem ambitnym, ponieważ plany są osadzono w dość krótkim czasie. Wystarczy spojrzeć na plany dotarcia do Marsa, by dostrzec jego zapał i energię do osiągnięcia tego celu.

SpaceX skupia większość swojej energii i ludzi właśnie na rakiecie BFR. Projekt ten jest bowiem, zdaniem Muska, rzeczą najtrudniejszą. W tym celu budowana jest fabryka SpaceX w porcie w Los Angeles. W trakcie pracy nad nowym obiektem inżynierowie pracują w pobliżu, aby zbudować prototyp nowej rakiety z wykorzystaniem włókna węglowego.

Jednocześnie przedstawiciele SpaceX spotykają się z NASA oraz innymi podmiotami czy też osobami prywatnymi, aby przedstawić plany firmy związane z misją na Marsie. Tego typu spotkania są okazją, podczas której można dowiedzieć się o tym, jak firma Elona Muska chce chronić pasażerów przed promieniowaniem, a nawet i potencjalnym głodem.

Tak przedstawia się mapa celów SpaceX:

2019: Planowane jest próbne wystrzelenie Big Falcon Rocket w celu pozyskania niezbędnych danych do udoskonalenia rakiety.

2020-2021: SpaceX ma zamiar wystrzelić pierwszą rakietę BFR na orbitę.

2022: Pierwsze dwie misje na Marsa. Warto tutaj dodać, że misje te mają być bezzałogowe, a ich głównym celem będzie dostarczenie zapasów i niezbędnych materiałów na czerwoną planetę.

Ilustracja przedstawiająca lądowanie BFR na Marsie. SpaceX

2022-2023: Szacowany okres czasu, w którym wystrzelone rakiety wylądują na czerwonej planecie. Materiały przetransportowane wraz z nimi mają być w późniejszych latach wykorzystane przez kolonizatorów do budowy obiektów odpowiedzialnych za przetwarzanie tamtejszych zasobów w paliwo, energię. Rakiety po zrzuceniu materiałów wracałyby na Ziemię.

2023: SpaceX ma w planach pierwszą załogową misję rakiety BFR, jednak jej celem nie byłby Mars, lecz Księżyc.

Ilustracja pierwszego załogowego lotu BFR wokół Księżyca. SpaceX

2024: Firma Elona Muska ma zamiar zorganizować pierwszą misję na Marsa, w której wzięliby udział ludzie. Czas dotarcia do czerwonej planety wynosiłby od sześciu do dziewięciu miesięcy.

Pierwsi ludzie po wylądowaniu na Marsie. SpaceX

2028: Planowane jest ukończenie Bazy Alfa na Marsie, która byłaby punktem wyjściowym do rozpoczęcia kolonizacji planety.

Rakiety BFR i pierwsza baza na Marsie. SpaceX

Od 2030: Elon Musk uważa, że po roku 2030 uda się zbudować pierwsze miasto marsjańskie. Oczywiście pod warunkiem, że misja na Marsa się uda.

Ilustracja przedstawiająca pierwsze miasto na czerwonej planecie. SpaceX

Od ok. 2100: Terraformowanie Marsa, aby stał się planetą podobną do Ziemi. Głównym celem, a jednocześnie wydawałoby się najtrudniejszym do realizacji, o ile nie niemożliwym, ma być przystosowanie czerwonej planety do potrzeb ludzkiej egzystencji.Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO