Jak głosują wyborcy?

Już niecałe trzy tygodnie dzielą nas od wyborów parlamentarnych. Kandydaci robią wszystko, aby pozyskać nowe głosy i utrzymać te stare. Jednak jak głosują wyborcy?

· 2 min read
Jak głosują wyborcy?

Do wyborów pozostały już niecałe trzy tygodnie, a kampanie wyborcze wchodzą na najwyższe obroty. Wszyscy kandydaci dwoją się i troją, aby zebrać wystarczającą liczbę głosów, która pozwoli wejść do Sejmu lub Senatu.

Warto jednak pochylić się nad tym, jak głosują wyborcy danych ugrupowań i czym, przy tym głosowaniu, się kierują. Na zlecenie Gazety Wyborczej sondażownia Kantar przeprowadziła sondaż metodą CATI, w którym zapytała się, dlaczego ankietowany popiera tą, a nie inną formację polityczną.

Ankietowani najpierw musieli wskazać popieraną przez siebie partię (chociaż chyba lepszym słowem byłby Komitet Wyborczy), a następnie mogli udzielić dwóch odpowiedzi:

  • Utożsamiam się z jej wartościami
  • Liczę na poprawę sytuacji mojej i mojej rodziny
  • Nie ma nikogo lepszego
  • Nie chcę, aby wygrała inna partia

Wyniki, które wyłoniły się po przebadaniu 1000 osób były tylko częściowo zaskakujące, gdyż mogła zdziwić tylko Lewica, ponieważ w przypadku Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej wyniki były oczywiste.

Tutaj nie ma nad czym się zastanawiać, wyniki mówią jasno: wyborcy Lewicy głosują za nią, gdyż wierzą w jej postulaty. Jednak o wiele ciekawiej wygląda sprawa z pozostałymi dwoma Komitetami Wyborczymi, gdyż "oddanie" jest u nich na podobnym poziomie.

Zacznijmy od Prawa i Sprawiedliwości. W głównej mierze tutaj ścierają się dwie opinie - „liczę na poprawę sytuacji mojej i mojej rodziny" oraz "nie ma nikogo lepszego" i oba poglądy można bardzo łatwo wytłumaczyć.

Przede wszystkimi propaganda partii rządzącej, jaką wykonuje TVP, dzięki niej osoby czerpiące informacje z telewizji publicznej są przekonane, iż w chwili obecnej nie ma w Polsce żadnej dobrej alternatywy dla PiS, zaś druga część to są osoby przekonane do Prawa i Sprawiedliwości różnego rodzaju ulgami, zapomogami i dodatkami socjalnymi.

Dlaczego te osoby wybierają PiS, a nie KO? Odpowiedź jest również prosta. Rządy PO-PSL skupiały się na wskaźnikach, a nie na ludziach. Owszem, często te wskaźniki podnosiły delikatnie jakość życia, lecz brakowało wtedy w Polsce dobrze przeprowadzonych i działających programów socjalnych. Prawo i Sprawiedliwość tworząc program 500+ pokazało, że w Polsce da się stworzyć, mniej lub bardziej, działający program socjalny.

Jak wyglądają wyniki Koalicji Obywatelskiej? Tutaj nie jest zbyt kolorowo. Główną siłę tworzą osoby, które głosują na KO, aby nie wygrała inna partia. To pokazuje, jak bardzo Koalicja Obywatelska nie ma nic do zaproponowania i cały czas jest anty-PiS-em. Koalicja Obywatelska ma bardzo duży potencjał, lecz jak widać nie potrafi go wykorzystać. Przedstawiając spójny program, z łatwością mogliby przejąć część wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Jednak w najbliższej przyszłości nie zanosi się na to.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read
Progresywizm vs konserwatyzm | Debata
· 1 min read