Jak Hongkong zdecydował się na własną platformę finansową na blockchainie

Blockchain może znaleźć zastosowanie w dosłownie każdej dziedzinie gospodarki, w tym w logistyce oraz obsłudze portów morskich, nawet tych największych.

· 2 min read
Jak Hongkong zdecydował się na własną platformę finansową na blockchainie

Nie jest wielką tajemnicą, że władze różnych krajów, a także i kantonów czy miast, eksperymentują z technologią blockchain w celu zbadania zastosowań tej innowacji. Banki prywatne, duże instytucje finansowe, a nawet państwa, takie jak np. Estonia, wybrały technologię łańcucha bloków, aby oprzeć na niej swoje usługi. Do tego grona planuje dołączyć jedno z największych centrów finansowych na świecie.

O Hongkongu dużo pisać nie trzeba. Chyba każdy słyszał o tym słynnym mieście, które jest jednym z centrów finansowych oraz znanym przede wszystkim ze swojego portu morskiego, który jest jednym z zaledwie kilku centralnych portów obsługujących Azję Południowo-Wschodnią oraz Azję Wschodnią. Jest też bramą ekonomiczną do Chin, siedzibą wielu korporacji oraz instytucji finansowych. W ostatnim czasie przyciąga również sporą liczbę startupów z branży technologicznej i finansowej, w szczególności fintechy.

Władze Hongkongu podjęły bardzo istotną dla całego rejonu decyzję o wdrożeniu technologii łańcucha bloków zważywszy na pewien fakt. Otóż Hongkong jest jednym z najbardziej ruchliwych portów morskich, co automatycznie wymaga ciągłych udoskonaleń logistycznych oraz sprawnego procesu zarządzania. Implementacja platformy opartej na technologii blockchain wpłynie korzystnie na wydajność oraz bezpieczeństwo łańcuchów dostaw handlowych, a także umożliwi efektywną cyfryzację fizycznych łańcuchów. Hong Kong Monetary Authority wraz z kilkoma bankami przeprowadziło testy platformy finansowania handlu, aby upewnić się, iż platforma ta zapewnia transparentność w zakresie udostępniania danych w instytucjach finansowych.

Do uczestnictwa zaproszono instytucje finansowe. Spośród zaproszonych można wymienić Bank of East Asia, Bank of China, HSBC. Firma Deloitte również brała udział w celu przeprowadzenia audytu oraz pełniąc funkcję moderatora projektu. Tym samy powstanie i rozwój platformy opartej na technologii blockchain stało się przykładem współpracy instytucji działających na skalę globalną.

Do funkcji platformy ma zostać zaliczona możliwość sprawnego składania oraz rejestrowania zamówień zakupu, wniosków o finansowanie z wykorzystaniem rozproszonych ksiąg rachunków, faktur. Funkcja ta dostępna będzie dla banków oraz klientów korporacyjnych. Jest to istotna funkcjonalność, ponieważ zmniejsza ona ryzyko kradzieży tożsamości, oszustw finansowych, nieuczciwego handlu. Jednocześnie ma szansę przyczynić się do zmniejszenia kosztów związanych z prowadzeniem tradycyjnych baz danych oraz drukowanych kartotek.

Platforma ta jest świetnym przykładem tego, jak wiele potrafi zmienić tokenomika przy pomocy technologii blockchain. Łańcuch bloków pozwoli bowiem nie tylko zmniejszyć ilość zużywanego papieru oraz usprawnić procesy, które do tej pory były nieefektywne. Jest to dowód na to, że blockchain ma ogromny potencjał oraz nadaje się idealnie do digitalizacji handlu.

Nie można pominąć tego, że potencjał ten dostrzegł również prezydent Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping. W swoim przemówieniu do naukowców oraz inżynierów podkreślił duże znaczenie technologii łańcucha bloków w strategii kraju, a także przyznał, że osobiście wierzy w potencjał nowej technologii.