Jak uwierzyć w siebie, gdy nikt poza nami tego nie robi?

Często zdarza się, że szukamy aprobaty swoich działań u innych, jednak ci uważają, iż to, co robimy, nie ma sensu lub nie jest potrzebne. Czy więc szukanie akceptacji tego, co robimy jest rzeczywiście aż takie ważne?


Jak uwierzyć w siebie, gdy nikt poza nami tego nie robi?

Dużo osób lubi zadawać pytanie o to, jak ocenia się ich pracę. Niezależnie czy jest to test w szkole, na studiach, czy też wykonanie zadania powierzonego przez szefa lub realizacja czegoś w ramach własnej działalności, np. startupu.

Nie da się jednoznacznie ocenić czyjejś pracy, ponieważ nikt do końca nie zna osobowości drugiej osoby, wszystkich jej zainteresowań, tego, czego nauczyła się w ciągu swojego życia. Istnieje wiele innych czynników, które również determinują skutki działań tej osoby. W końcu to, co zostało zrobione, mogło się zderzyć w trudnymi problemami, których nie dało się tak łatwo pokonać. Dla jednej osoby mogłyby to być trudności nie do pokonania od razu, dla innej rozwiązanie problemu zajęłoby godzinę, a dla kogoś byłoby po prostu nie do rozwiązania.

Oczywiście, ktoś może ocenić taką osobę i często zrobi to negatywnie. Jednak bez względu na to, czy będzie to negatywna ocena działań, jest to tylko opinia. A opinia, jak dobrze wiemy, niekoniecznie musi być prawdą. Taka ocena w żaden sposób nie determinuje wyników. Po prostu nie wszystkie opinie są prawdziwe i rzadko się zdarza, aby miały znaczenie na osiągnięcie celu.

Każdy człowiek ma tendencję do ubiegania się o opinię innych osób, szczególnie aprobatę. Dotyczy to przede wszystkim szukania tejże opinii u osób, którym się ufa lub które uważa się za ważne, np. kogoś z rodziny, przyjaciół. Ale nawet w tym przypadku nie wszystkie opinie mają znaczenie , gdyż wszystko zależy wyłącznie od sytuacji.

Z całą pewnością każdy z nas szukał kiedyś oceny tego, co robimy. Za każdym razem, kiedy zostaliśmy źle ocenieni lub nasz pomysł odrzucony, szczególnie przez bliskich, mogliśmy czuć się przez to zniechęceni, pozbawieni motywacji do dalszych działań. Jednak jeśli spojrzymy na to dokładniej, to możemy dostrzec, że jest to nic innego jak czekanie na czyjąś zgodę, aby coś zrobić. Dlaczego więc nie zacząć czegoś na własną rękę? Prawda jest taka, że nie potrzebujemy czyjejś opinii, by zacząć coś nowego. Nie dlatego, że opinie takich osób nie są cenne, gdyż takie mogą być. Ich opinie po prostu nie mają żadnego znaczenia.

Szczególnie nie mają znaczenia opinie osób, które nie są grupą docelową. Nie kupią nasych produktów lub usług, więc dlaczego mielibyśmy czekać na ich aprobatę, ocenę tego, co robimy? Czy nie lepiej, aby to rynek zweryfikował pomysły? Pamiętajmy o tym, że to opinie tych, którzy stanowią grupę docelową, są ważniejsze.

Poza tym, opinie są różne, niektóre są nawet sprzeczne z innymi. Musimy ciągle wybierać to, na podstawie których ocen będziemy dalej działać. To zaś powinno zależeć od tego, co lubimy robić, naszych silnych i słabych stron, a także tego, dlaczego chcemy coś zrobić, czegoś dokonać. Ważna jest wewnętrzna walidacja, ponieważ tylko od nas samych zależy, czy to, co robimy, ma po prostu sens.

Oto jak wierzyć w siebie, kiedy nikt inny w nas nie wierzy

Przede wszystkim trzeba podjąć działania, nawet jeśli nie wierzymy w siebie

Być może zabrzmi to sprzecznie z tym, o czym wcześniej zostało tu napisane, ale czy to, co mamy zamiar zrobić nie jest tym, co po prostu musimy zrobić? Większość osób niepotrzebnie przykłada zbyt dużą wagę do tego, by wierzyć w siebie i przez to szuka aprobaty ze strony innych. To nie determinuje jednak wyniku, gdyż efekty zależą wyłącznie od działań, a nie przekonań, szczególnie innych osób.

Wiara jest opinią, jednak niekoniecznie musi być prawdą. Nawet jeżeli inni nie wierzą w nas lub sami w siebie nie wierzymy, nie znaczy to, że nie możemy nic zrobić. Większość ludzi blokują ich własne przekonania oraz poleganie na opinii innych i jest to błąd.

Jedynym skutecznym sposobem, dzięki któremu dowiemy się, czy możemy coś zrobić, jest działanie. Opinie innych osób nie mają tutaj żadnego znaczenia. Zamiast tracić energię na aprobatę ze strony innych po prostu należy podjąć działania i zobaczyć, co z nich będzie wynikać.

Pamiętajmy. Prawdziwe przekonanie jest zorientowane na konkretne działanie, gdyż nie jest to wyłącznie myślenie. To, czy wierzymy w siebie, okazujemy poprzez działanie, więc niech to ono powie nam, czy faktycznie możemy coś zrobić, czy też nie. Pozwólmy, by wiara poprzez po prostu robienie czegoś rosła.

Jeśli nie wiemy, co powoduje, że szukamy aprobaty innych, dowiedzmy się

Jaki może być powód wątpienia w siebie i czy wiemy dlaczego szukamy opinii innych? Najprawdopodobniej źródłem tego jest lęk.

Szukanie czyichś ocen jest formą zwlekania z działaniami. Być może boimy się zacząć, ponieważ obawiamy się porażki i konieczności stawienia czoła wyzwaniom, które mogą się pojawić wraz z czasem. Jest to jeden z powodów, dla których wiele osób ubiega się o opinię innych osób.

Brak zaufania do siebie i wiary we własne siły nie bierze się z braku wiary w to, co robimy, ze strony innych. To strach, który powstrzymuje nas przed podjęciem działań, a nie dezaprobata osób postronnych. Musimy stawić czoła swojemu lękowi i iść przed siebie, nawet jeśli nie będzie to łatwe.

Odpowiadajmy za własne życie, a nie szukajmy osób, które będą odpowiadać za nas

Kiedy byliśmy dziećmi, potrzebowaliśmy zgody rodziców, która zależała od ich własnej oceny, ponieważ to od nich zależało nasze życie i rozwój. Wówczas bez nich byłoby trudno przeżyć. Jednak teraz jesteśmy osobami dojrzałymi, więc jest zupełnie inaczej, teraz jest czas, kiedy nasze życie zależy od nas. Nie potrzebujemy już zgody rodziców czy aprobaty innych osób, które są nam bliskie.

Ostatecznie to my decydujemy o tym, czego chcemy w życiu i nikt nie może nas zatrzymać, nawet jeżeli chce. Owszem, bolesne jest to, kiedy osoby nam bliskie zniechęcają nas do tego, co robimy, jednak należy pamiętać zawsze o tym, że teraz to my jesteśmy odpowiedzialni za każdą decyzję. Pamiętajmy, że żyjemy swoim własnym życiem, a nie życiem rodziców, przyjaciół czy też innych osób.

Miejmy odwagę stawić czoła prawdzie

Uwierzmy w siebie bez względu na wszystko, gdyż wszystko jest możliwe. Jest to popularne powiedzenie, z którym można spotkać się dość często. Jest co prawda zachęcająco, ale też może wprowadzić w błąd. Wiara w siebie jest ważna, jednak trzeba też pamiętać o tym, że każdy człowiek ma swoje limity ograniczające i nie ma w tym nic złego.

Nasza wiara w siebie jest niezwykle ważna, ale musimy też być świadomi swoich ograniczeń. Takimi ograniczeniami są czas, możliwości fizyczne i umysłowe. Pamiętajmy o tym, że nie musimy robić wszystkiego, ponieważ nie każdy człowiek jest przeznaczony do tego samego. To sprawia, że każdy z nas jest unikalny. Tak jak ptaki latają, lecz się nie wspinają na drzewa, a małpy umieją się sprawnie wspinać, tak i każdy z nas ma jakiś swój cel w życiu i ma niezbędne umiejętności do tego, aby go osiągnąć. Nie każdy człowiek musi być inżynierem, pisarzem, filozofem, analitykiem, muzykiem.

Każdy o czymś marzy. Do marzeń przybliża wiara we własne siły, ale też świadomość mocnych i słabych stron. Być może będzie to zaskakujące, ale i ograniczenia są tym, co pomaga każdemu człowiekowi dotrzeć do tego, co chce osiągnąć w swoim życiu. Więc nigdy nie powinniśmy tracić wiary w siebie. Po prostu trzeba podjąć działania, stawić czoła prawdzie i pokazać, że nikt nie musi w nas wierzyć, abyśmy osiągnęli to, co zechcemy.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO