Dymisja Jarosława Gowina: rozłam w obozie rządzącym?

Wicepremier odchodzi z rządu Zjednoczonej Prawicy.

· 3 min read
Dymisja Jarosława Gowina: rozłam w obozie rządzącym?

W dniu 6 kwietnia 2020 roku dymisję ogłosił wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Szef partii Porozumienie, będącej w koalicji wyborczej z Prawem i Sprawiedliwością, na wiceprezesa Rady Ministrów zarekomendował Jadwigę Emilewicz.

Swoje odejście uzasadnił fiaskiem negocjacji dotyczących przesunięcia wyborów prezydenckich. Porozumienie złożyło poprawkę do projektu ustawy, która zakładała przesunięcie wyborów o 3 miesiące, a więc uniemożliwienie przeprowadzenia ich 10 maja.

Wybory powinny być przesunięte, termin 10 maja nie wchodzi w grę. Dlatego jako posłowie Porozumienia zaproponowaliśmy naszym koalicjantom ze Zjednoczonej Prawicy poprawkę polegającą na wprowadzeniu vacatio legis trzymiesięcznego, a więc rozstrzygający o przełożeniu terminu wyborów. Ta propozycja nie została przyjęta przez naszych koalicjantów. Ponieważ nie przekonałem ich do tego, podaję się do dymisji.

– podkreślał Jarosław Gowin na konferencji prasowej w Sejmie.

W ubiegłym tygodniu poinformował, że jego partia nie poprze głosowania korespondencyjnego. Jednocześnie zadeklarował, że będzie starał się przekonać blok rządzący do odstąpienia od głosowania kopertowego w pierwszym terminie.

Wicepremier ogłosił projekt zmiany Konstytucji pozwalający przedłużyć kadencję Prezydenta o dwa lata. Jego propozycję poparło Prawo i Sprawiedliwość.

Źródło: Polskie Radio 24

Dymisja Gowina nie oznacza upadku rządu Mateusza Morawieckiego.

Polska potrzebuje silnego rządu, potrzebuje stabilnej większości i Porozumienie pozostaje członem Zjednoczonej Prawicy.

– zapewniał zastępca prezesa Rady Ministrów.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zadeklarował, że jego ugrupowanie rekomenduje minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

Chciałam bardzo podziękować za zaufanie i powierzenie mi tej misji. Decyzja była decyzją szybką i dalekowzroczną, decyzją odpowiedzialności za stan państwa. Dziś najważniejszą rzeczą jest zadbanie o bezpieczeństwo państwa. Przed nami kolejne inicjatywy ustawodawcze, na pewno Porozumienie będzie rekomendować dalsze zmiany w zakresie utrzymania miejsc pracy, wsparcia podmiotów gospodarczych.

– powiedziała Emilewicz.

Przegrupowujemy wojska, ale lider zostaje ten sam. Na czele Porozumienia pozostaje Jarosław Gowin, my jesteśmy wykonawcami jego woli. Będziemy promować i proponować dalsze zmiany gospodarcze. Będziemy współpracować z rządem. Jesteśmy dobrze przygotowani na ten trudny czas i gwarantujemy bezpieczeństwo wszystkim obywatelom.

– dodała wiceprezes partii Jarosława Gowina.

Źródło: Polityka

Jak podaje Rzeczpospolita, prezes PiS Jarosław Kaczyński miał sugerować, że głosowanie przeciwko wyborom korespondencyjnym może równać się utracie stanowisk przez ministrów z ramienia frakcji Gowina.

Ja sam nie poprę ustawy ws głosowania korespondencyjnego, ale przekonałem kolegów, by dać jej szansę, ta ustawa zostanie poparta przez większość posłów Porozumienia.

– ogłosił minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W ławach sejmowych zasiada 18 parlamentarzystów związanych ze stronnictwem wicepremiera, współtworząc rząd Zjednoczonej Prawicy. Jednak bez stronnictwa Jarosława Gowina obecnie sprawujący władzę blok nie posiada większości parlamentarnej.


Źródła: TVN 24, RMF 24, Rzeczpospolita, money.pl, Onet, Radio Zielona Góra, Do Rzeczy (zdjęcie główne)