Jest porozumienie Kurdów z Syrią i Rosją, by powstrzymać zajęcie miast przez turecką armię

Siły zbrojne Syrii mają wejść do miast Kobane i Manbidż, aby uchronić te miasta przez zajęciem ich przez tureckie siły i sojuszników.


Jest porozumienie Kurdów z Syrią i Rosją, by powstrzymać zajęcie miast przez turecką armię

Kurdom i Kurdyjkom udało się zawrzeć porozumienie z władzami Syrii oraz Rosją, o czym poinformowały kurdyjskie agencje informacyjne. Podobnie informują media syryjskie. Oznacza to, że wojska Syrii mają wkroczyć do regionów w ciągu 48 godzin, aby powstrzymać natarcie wojsk tureckich i ich sojuszników dopuszczających się zbrodni wojennych na ludności cywilnej.

Warto przypomnieć, iż siły amerykańskie wycofały się dzisiaj, tj. 13 października, z Kobane, które jest położone na granicy z Turcją. Przygotowywany jest także odwrót armii USA z miasta Manbidż, które jest zlokalizowane na zachód od Kobane.

Dla Kurdów i Kurdyjek miasto Kobane jest ważnym symbolem w związku z wielomiesięczną obroną przed bojownikami Państwa Islamskiego w 2014 i 2015 roku, której udało się utrzymać miasto. Był to punkt zwrotny w wojnie z ISIS w Syrii, co pozwoliło ostatecznie doprowadzić do upadku Państwa Islamskiego.

Dla tureckiego dowództwa Kobane jest istotne, ponieważ znajduje się w "strefie bezpieczeństwa", a zdobycie miasta jest głównym celem ofensywy tureckich sił zbrojnych.

Czytaj więcej: Wspierani przez Turcję najemnicy dokonali pierwszych zbrodni wojennych w Syrii


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO