Juan Guaido ogłosił się "tymczasowym prezydentem" Wenezueli

Przewodniczący parlamentu Wenezueli Juan Guaido ogłosił się w środę tymczasowym prezydentem Wenezueli.

· 1 min read
Juan Guaido ogłosił się "tymczasowym prezydentem" Wenezueli

35-letni Juan Guaido, opozycyjny polityk oraz przewodniczący wenezuelskiego parlamentu, ogłosił się tymczasowym prezydentem przed tłumem manifestantów w Caracas. Guaido powiedział do zebranego tłumu:

Formalnie przejmuję odpowiedzialność krajowego organu wykonawczego.

Reakcja Stanów Zjednoczonych była niezwykle szybka. Chwilę po tym prezydent Donald Trump uznał Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta kraju. Jednocześnie Trump dodał, że ma zamiar wykorzystać wszelkie dyplomatyczne oraz ekonomiczne mechanizmy, aby wywrzeć presję na Wenezueli w celu usunięcia Maduro.

Trump jednocześnie wezwał inne kraje, aby i te uznały Guaido. Pierwsza była Organizacja Państw Amerykańskich, która swoją siedzibę ma w Waszyngtonie. Kolejno Guaido został uznany jako tymczasowy prezydent Wenezueli przez władze Chile, Argentyny, Brazylii, Kolumbii, Peru. Niedawno także władze Kanady uznały Juana Guaido jako "nowego tymczasowego prezydenta" Wenezueli.

Mike Pompeo, sekretarz stanu USA, wezwał prezydenta Nicolasa Maduro do ustąpienia ze stanowiska. Co więcej, skierował apel do wenezuelskiego wojska, aby zaczęło wspierać Guaido.

Donald Trump powiedział, że "wszystkie opcje są na stole". Wypowiedź ta miała miejsce, kiedy odpowiadał na pytanie jednego z dziennikarzy, który zapytał go o to, czy rozważa wysłanie sił zbrojnych do Wenezueli.

Jednocześnie władze amerykańskie wydały kolejne oświadczenie, w którym poinformowały, że są gotowe wprowadzić kolejne sankcje dotyczące złota, ropy naftowej oraz innych sankcji.

Nowy rząd Meksyku nie poparł Juana Guaido i oświadczyły, że nadal uważają Nicolasa Madura za prezydenta Wenezueli. Podobnie oświadczyły władze Boliwii i Kuby.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO