Julian Assange oskarżony o szpiegostwo i ujawnienie poufnych informacji

Departament Sprawiedliwości USA postawił Julianowi Assange'owi 17 nowych zarzutów. Założyciel WikiLeaks jest oskarżony m.in. o szpiegostwo i ujawnienie poufnych informacji.

· 1 min read
Julian Assange oskarżony o szpiegostwo i ujawnienie poufnych informacji

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych postawił 17 nowych zarzutów Julianowi Assange'owi, założycielowi i wydawcy demaskatorskiego portalu WikiLeaks. Amerykańska instytucja rządowa oskarża go m.in. o posiadanie i ujawnienie poufnych informacji o znaczeniu państwowy oraz o szpiegostwo.

Najpoważniejszy zarzut ze wszystkich dotyczy rzekomego szpiegostwa na niekorzyść Stanów Zjednoczonych. Związane jest to z opublikowaniem ponad 250 tysięcy depesz dyplomacji amerykańskiej, a także materiałów dotyczących wojny w Iraku i Afganistanie, które ujawniły m.in. poważne nadużycia i zbrodnie wojenne na ludności cywilnej i dziennikarzach.

Jest to również nietypowy precedens, gdyż pierwszy raz postawiono zarzuty o szpiegostwo dziennikarzowi, który ujawnia tajne informacje. Amerykański wymiar sprawiedliwości dotychczas, a szczególnie za czasów administracji Baracka Obamy, skupiał się na karaniu tych, którzy przekazują poufne materiały dziennikarzom i dziennikarkom, zaś osobom pracującym w mediach nie groziły kary z uwagi na obowiązującą w Stanach Zjednoczonych Pierwszą Poprawkę amerykańskiej konstytucji.

Julian Assange jest gotowy współpracować ze Szwecją. Będzie walczył z ekstradycją do USA

Szybka była reakcja organizacji demaskatorskiej po tym, jak zostały Assange'owi postawione zarzuty.

To szaleństwo. To koniec dziennikarstwa poruszającego temat bezpieczeństwa narodowego oraz koniec pierwszej poprawki można przeczytać na profilu WikiLeaks na Twitterze.

Warto przypomnieć, że w Wielkiej Brytanii trwa batalia w sprawie ekstradycji Juliana Assange'a do Stanów Zjednoczonych, w których biorąc pod uwagę nowe oskarżenia grozi mu nawet kara śmierci. Obecnie twórca WikiLeaks odbywa karę 50 tygodni więzienia za zignorowanie nakazu stawienia się w sądzie w marcu 2012 roku.

Opinie: Skazanie Juliana Assange'a oznaczać będzie koniec wolnych mediów


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO