Julian Assange z nowym paszportem

Julian Assange z nowym paszportem

Julian Assange, założyciel WikiLeaks, otrzymał nowy paszport australijski po długich negocjacjach.

· 2 min read

Przedstawiciel Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu potwierdził w Senacie, że w czwartek został pozytywnie rozpatrzony wniosek Juliana Assange'a o wydanie nowego paszportu australijskiego.

Pan Assange ma paszport australijski powiedział Andrew Todd, pierwszy sekretarz pomocniczy Wydziału Konsularnego i ds. Zarządzania Kryzysami.

Wbrew pozorom jest to znacząca decyzja dla samego Assange'a. Przebywający od 2012 roku w ambasadzie Ekwadoru w Londynie twórca WikiLeaks może wkrótce zostać pozbawiony azylu politycznego. Pomimo tego, że szwedzki wymiar sprawiedliwości zamknął dochodzenie w sprawie gwałtu, Assange'owi grozi zatrzymanie przez brytyjską policją w momencie opuszczenia budynku placówki dyplomatycznej.

Nowy paszport daje Assange'owi większą szansę na powrót do Australii. Założyciel demaskatorskiego portalu miał bowiem dotychczas paszport, który stracił ważność kilka lat temu.

Greg Barns, adwokat oraz doradca prawny Assange'a, poinformował, że jest to zasługa byłej już ministry spraw zagranicznych Australii, Julie Bishop, która, jak powiedział Barns, dołożyła wszelkich starań, aby zapewnić Assange'owi, że jego prawa jako obywatela Australii będą nadal chronione dzięki otrzymaniu paszportu.

Rząd australijski ma rolę do odegrania w celu rozwiązania sprawy Juliana Assange'a powiedział Greg Barns.

Obecnie Julian Assange oraz WikiLeaks są na celowniku amerykańskich służb i prokuratury na czele z Robertem Muellerem, który prowadzi śledztwo, aby wykazać, czy jakakolwiek osoba odpowiedzialna za kampanię Donalda Trumpa w 2016 r. współpracowała z rosyjskimi służbami w celu wpłynięcia na wybory prezydenckie.

WikiLeaks opublikowało maile sztabu wyborczego Hillary Clinton oraz Partii Demokratycznej w trakcie kampanii wyborczej w 2016 roku. Publikacja doprowadziła do pojawienia się spekulacji na temat potencjalnej współpracy WikiLeaks z Kremlem.

Dokumenty NSA ujawniają skalę inwigilacji wymierzonej przeciwko WikiLeaks.

Paszport, który otrzymał w czwartek Assange, został wydany już prawdopodobnie w październiku, jednak potwierdzenie pojawiło się dopiero w czwartek. Przedstawiciele Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu poinformowali również, iż nie wiedzą o postępowaniu sądowym przeciwko Assange'owi w Stanach Zjednoczonych.

Sam wniosek o wydanie nowego paszportu został złożony w połowie 2018 roku przez Jennifer Robinson, która otrzymała pełnomocnictwo od Assange'a. Jak poinformował Departament Spraw Zagranicznych i Handlu, na wydanie nowego paszportu mogło mieć postępowanie sądowe w Wielkiej Brytanii.

Jeden z senatorów, a konkretnie Rex Patrick, stwierdził, że Assange powinien zostać pozostawiony sam sobie. Dodał, że najlepszą decyzją byłoby opuszczenie ambasady i stawienie czoła brytyjskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Zdaniem Patricka, Assange powinien po zakończeniu sprawy wrócić do Australii. Wydawać by się mogło to proste, jednak należy pamiętać, iż Wielka Brytania najprawdopodobniej ekstradowałaby założyciela WikiLeaks do Stanów Zjednoczonych, gdzie grozi mu nawet kara śmierci.

Noblistka wzywa Norweski Komitet Noblowski, aby Julian Assange otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

ONZ wezwało władze Wielkiej Brytanii, aby Assange mógł bezpiecznie opuścić ambasadę.

Assange'owi postawiono już zarzuty uderzając jednocześnie w wolność prasy.

Skazanie Juliana Assange'a oznaczać będzie koniec wolnych mediów.


Jesteśmy głosem tych, których próbuje się uciszyć. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO