„Kaczkomaty” - czyli jak dokarmiać ptaki w mieście i dlaczego kaczki nie powinny jeść chleba

Polacy uwielbiają dokarmiać pływające w stawie kaczki. Jednak chleb może okazać się zabójczy zarówno dla ptaków jak i środowiska. Jak poprawnie żywić ptactwo w mieście, dlaczego pieczywo jest tak szkodliwe oraz czym są tajemnicze „Kaczkomaty”?

· 3 min read
„Kaczkomaty” - czyli jak dokarmiać ptaki w mieście i dlaczego kaczki nie powinny jeść chleba

Zwyczaj rzucania chleba pływającym w miejskim stawie kaczkom stał się dla niektórych nieodłącznym elementem rodzinnego spaceru. Czy tak lubiane przez te zwierzęta pieczywo jest bezpieczne dla ich życia i zdrowia? Ekolodzy i specjaliści od lat mówią o jego szkodliwym działaniu na układ pokarmowy ptaków. W jaki sposób odpowiedzialnie karmić tych wyjątkowych mieszkańców miast oraz w jaki sposób „Kaczkomaty” mogą w tym pomóc?

Według wielu specjalistów, między innymi tych z organizacji The Canal and River Trust, chleb jest niezwykle szkodliwy dla kaczek. Powoduje schorzenia układu pokarmowego, problemy z trawieniem, bóle, zaparcia, osłabienie czy nawet śmierć. Wyróżniają oni 5 podstawowych powodów, dla których pieczywo nie powinno być częścią jadłospisu ptaków.

  1. Kaczki, jak większość zwierząt, potrzebują zbilansowanej, zdrowej i przede wszystkim zróżnicowanej diety, aby zdrowo się rozwijać. Chleb, który często nazywany jest pustymi węglowodanami, nie ma zbyt wielu wartości odżywczych. Głównie zapycha żołądek zwierzęcia, co powoduje poczucie pełności, a w konsekwencji niespożywanie naturalnego pokarmu.
  2. Rozmoknięty, odkładający się na dnie czy przy brzegu zbiornika wodnego chleb, którego kaczki nie zjadły, przyczynia się do rozwoju glonów w wodzie i zaburza naturalny ekosystem stawu czy jeziora. Jest również idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i grzybów, które mogą powodować groźne choroby i być roznoszone przez na przykład szczury.
  3. Wyrzucanie pieczywa w jednym miejscu zachęca coraz więcej osobników do życia w danym zbiorniku, co skutkuje zbyt dużym zagęszczeniem zwierząt na małym terenie.
  4. Ogromna ilość ptactwa na danym terenie może być przyczyną niszczenia naturalnych siedlisk innego gatunku, między innymi z powodu obawy mniejszych osobników przed tak dużymi stadami.
  5. Kaczki, żywione chlebem, żyjące w dużym zagęszczeniu, wydalają ogromne ilości odchodów, które oprócz nieprzyjemnego wyglądu i zapachu, obniżają jakość wody i zatykają kanały przepływowe.

Czym należy żywić wolne ptactwo?

Przede wszystkim tym, co mogłoby znaleźć się w jego naturalnej diecie. Na pewno pokarm podawany kaczkom nie może zawierać soli, która jest dla nich zabójcza. W mieszance rzucanej ptakom najlepiej zawrzeć różnego rodzaje zboża (pszenica, żyto, owies), drobno pokrojone warzywa, kukurydzę, soję, niełuskane ziarna słonecznika czy ugotowaną kaszę gryczaną.

Należy również pamiętać, że kaczki, jak każde inne zwierzęta, to żywe stworzenia, a nie śmietnik. Im tak samo jak człowiekowi szkodzi pleśń, tak samo mogą cierpieć na choroby układu pokarmowego. Popsutą żywność należy wyrzucić do śmieci, a najlepiej nie doprowadzić do jej popsucia.

Kiedy i jak dokarmiać kaczki i łabędzie?

Najlepiej robić to zimą, późną jesienią i wczesną wiosną, ponieważ wtedy same nie są w stanie zdobyć wystarczającej ilości pożywienia, szczególnie w mieście. Oczywiście, jedzenie należy podawać w racjonalnych ilościach, dostosowanych do ilości ptaków w danym zbiorniku. Co bardzo ważne, pokarm można wyrzucać tylko na brzeg, nigdy prosto do wody!

Czym są te tajemnicze „Kaczkomaty”?

Pomimo popularyzacji zasad żywienia kaczek, trudno wymagać od spacerowiczów, aby zawsze mieli ze sobą ziarna, kukurydzę czy kaszę, szczególnie kiedy to dzieci spontanicznie podejmują decyzję o chęci karmienia ptaków. Z tego powodu, powstała inicjatywa stworzenia sieci automatów z pokarmem dla kaczek, tak zwanych „Kaczkomatów”. Są to budki, elektroniczne lub manualne, stojące przy popularnych zbiornikach wodnych, umożliwiające pobranie mieszanki, którą można rzucić zwierzętom. Producent zapewnia, że granulat nie zawiera soli, jest bogaty w zboża oraz dodatkowo w witaminy A, E, D oraz żelazo. W wielu miastach usługa ta jest bezpłatna, w innych kosztuje jedynie kilka złotych. Takie automaty można znaleźć w wielu miejscach w Polsce, na przykład w Warszawie, Konstancinie-Jeziornej, Giżycku, Pruszkowie, Iławie, Węgorzewie czy Gdańsku.


Źródła : http://kaczkomaty.pl/  

https://canalrivertrust.org.uk/enjoy-the-waterways/canal-and-river-wildlife/keeping-our-ducks-healthy/why-is-bread-bad

Related Articles

Czy jest szansa dla uratowania klimatu?
· 1 min read
Czy blockchain jest ekologiczny?
· 5 min read

Łańcuch dla Klimatu pod KPRM. "Jaką przyszłość nam zbudujecie?"

Aktywiści i aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zorganizowali happening pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Zwracali uwage na nadchodzącą Radę Europejską oraz na konieczność podniesienia ambicji Unii Europejskiej w kontekście redukcji emisji gazów cieplarnianych. fot. Nawojka Ciborska

· 1 min read