Kalifornia zakazuje przetwarzania i sprzedaży futer pochodzenia zwierzęcego

Kalifornia jest pierwszym stanem w USA, który wprowadza zakaz sprzedaży zwierzęcych futer.


Kalifornia zakazuje przetwarzania i sprzedaży futer pochodzenia zwierzęcego

Coraz częściej jest podnoszony temat praw zwierząt oraz działań na rzecz środowiska naturalnego, które byłyby etyczne. Głównym powodem jest rosnąca świadomość klientek i klientek, którzy zwracają coraz większą uwagę na tematykę klimatu i praw zwierząt. Dla przykładu, niektóre marki postanowiły tworzyć nowe kolekcje z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu, podczas gdy inne przetwarzają niesprzedane ubrania.

Istotnym problemem, o którym mówi się coraz głośniej, jest produkcja i sprzedaż odzieży, obuwia oraz innych przedmiotów wykonanych z futer mających zwierzęce pochodzenie. Już w maju bieżącego roku Prada zrezygnowała z futer pochodzenia zwierzęcego, a Stella McCartney zaprojektowała nawet futro z włókien roślinnych.

Jednak nadal popyt na futra pochodzenia zwierzęcego jest duży. W związku z tym Kalifornia w Stanach Zjednoczonych postanowiła wprowadzić całkowity zakaz produkcji i sprzedaży produktów wykonanych z futra pochodzącego od zwierząt.

Nowe prawo, które spotkało się z entuzjastycznym odbiorem u zwolenników i zwolenniczek praw zwierząt, nie oznacza jednak, że w całym stanie produkty futrzane znikną, co związane jest z tym, że będą one nadal legalne na rynku, ponieważ prawo nie obejmuje produktów, które zostały wyprodukowane przed jego wprowadzeniem. Co więcej, regulacje prawne nie są zobowiązujące dla producentów wyrobów skórzanych, futer używanych ze względu na religię. Jednocześnie w posiadanie futer będą mogli wejść także myśliwi mający stosowną licencję oraz działający zgodnie z prawem stanowym.

Wszystko to wynika ze złożoności problemu, z którym władze Kalifornii nie są w stanie sobie od razu poradzić. Jednak i tak władze stanowe zdecydowały się na duży krok, który jest daleko idącym zakazem, jeżeli się go porówna z innymi stanami.

Fur Information Council of America, organizacja promująca i chroniąca branżę futrzarską, zagroziła pozwem przeciwko władzom Kalifornii za wprowadzenie zakazu. Warto tutaj dodać, że nowe przepisy prawne zaczną obowiązywać od stycznia 2023 roku.

Ponadto zakaz podpisany przez gubernatora Gavina Newsoma wprowadza też zakaz występowania większości gatunków dzikich zwierząt w cyrkach, co również jest znaczącym krokiem w Stanach Zjednoczonych.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO