Katalonia stworzy zdecentralizowaną platformę tożsamości dla obywateli

Rząd Katalonii ogłosił, że opracuje zdecentralizowaną platformę tożsamości opartą na technologii blockchain, by zapewnić obywatelom kontrolę nad ich danymi podczas interakcji z usługami online.


Katalonia stworzy zdecentralizowaną platformę tożsamości dla obywateli

Jordi Puigneró, minister polityki cyfrowej i administracji publicznej Katalonii, ogłosił stworzenie nowego zdecentralizowanego systemu tożsamości jako jeden z głównych celów ministerstwa. Założeniem jest zapewnienie obywatelom i obywatelkom Katalonii bezpieczeństwa ich danych oraz ułatwienia zaangażowania społecznego i korzystania z usług online zapewnianych przez katalońską administrację.

Platforma nazywać się będzie IndentiCAT, oparta zostanie ona na technologii blockchain, a rząd kataloński będzie odgrywał rolę walidatora tej sieci. Władze katalońskie nie będą miały możliwości gromadzenia danych osobowych użytkowników zdecentralizowanej platformy.

IdentiCAT będzie pierwszą cyfrową tożsamością na poziomie europejskim, która będzie napędzana przez sferę publiczną oraz zarządzana przez samych obywateli i obywatelki w celu uzyskania standardowego zastosowania w Katalonii — można przeczytać w komunikacie.

W ramach nowego programu udostępnione zostaną aplikacje na urządzenia mobilne oraz komputery, aby obywatele i obywatelki Katalonii mieli możliwość intuicyjnego "tworzenia własnych tożsamości i zarządzania nimi, przy pełnej skuteczności prawnej oraz ochronie prywatności".

Przykładowo użytkownik systemu będzie mógł użyć go do potwierdzenia swojej pełnoletniości bez konieczności podania daty urodzin oraz miejsca urodzenia. Ponadto IdentiCAT zostanie opracowany zgodnie z regulacjami eIDAS 2014, które dotyczą tożsamości elektronicznej i usług zaufania w transakcjach elektronicznych, co oznacza, że użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do usług online w dowolnym kraju członkowskim Unii Europejskiej oraz przeprowadzać transakcje.

Po tym, jak zakończone zostaną pracę nad systemem IdentiCAT, zostanie on wdrożony do użytku i promowany wśród obywateli i obywatelek Katalonii, a także przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO