Katastrofa Boeinga 737 Ukrainian International Airlines

Około godziny 5 rano czasu polskiego pojawiły się pierwsze informacje o katastrofie samolotu ukraińskich linii lotniczych.


Katastrofa Boeinga 737 Ukrainian International Airlines

Boeing 737 Ukrainian International Airlines ze 180 osobami na pokładzie rozbił się w okolicach lotniska Imamam Chomeiniego w Teheranie. Maszyna leciała do Kijowa. Kontakt z nią został utracony kilka minut po starcie. Irańska telewizja podaje, że na pokładzie znajdowało się około 30 obcokrajowców.

Zaraz po katastrofie Irańska telewizja państwowa podała, że po katastrofie samolot zaczął płonąć jednak służby ratownicze pojawiły się na miejscu bardzo szybko i podjęły działania, aby uratować możliwie największą liczbę żywych pasażerów.

„Wszyscy zginęli”

Informacje o ofiarach zaczęły pojawiać się w Irańskiej Telewizji Państwowej, która pierwsza podała, że katastrofy prawdopodobnie nikt nie przeżył. Telewizja cytowała Przewodniczącego Irańskich Służb Ratunkowych. Następnie irański oddział Czerwonego Półksiężyca podał, że ze względu na uszkodzenie płatowca nie ma szans na uratowanie kogokolwiek żywego. Sprawę ofiar ostatecznie rozstrzygnął przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Wasyl Kyryłycz, który w komunikacie przekazanym agencji Interfax-Ukraina, stwierdził, że szczegółowe informacje nadal są uściślane jednak bardzo prawdopodobne jest, że wszyscy pasażerowie i załoga zginęli.

Kondolencje rodzinom ofiar złożył już Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W serwisie Telegram napisał: „Nasza ambasada sprawdza informacje o okolicznościach tragedii i uściśla listy ofiar. Moje szczere kondolencje rodzinom i bliskim wszystkich pasażerów i członków załogi”.

Przyczyny

Agencja Reuters podała, że przyczyną katastrofy mogły być problemy techniczne maszyny, które pojawiły się kilka minut po oderwaniu się samolotu od pasa startowego. Media w Iranie twierdzą, że kontrolerzy lotniczy nie otrzymali żadnych informacji od pilotów o nieprawidłowościach. Ambasada Ukrainy w Teheranie oświadczyła, że „katastrofa nie została spowodowana przez terrorystów”. Przyczyny tragedii będą badane przez odpowiednie służby irańskie i ukraińskie. Na Twitterze korespondent BBC Ali Hasem zamieścił filmik, w który widać spadające na ziemię szczątki czegoś płonącego. Są to prawdopodobnie elementy ukraińskiej maszyny.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO