KFC, Wenezuela i kryptowaluty

KFC w Wenezueli planuje zacząć akceptować płatności w kryptowalucie Dash, a tym samym zwiększyć liczbę punktów gastronomicznych, w których można płacić z wykorzystaniem kryptowalut.

· 3 min read
KFC, Wenezuela i kryptowaluty

Restauracja, która będzie akceptować płatności w Dash, znajduje się w Caracas, stolicy Wenezueli, a konkretnie w gminie Chacao. KFC planuje rozszerzyć swoją sieć restauracji przyjmujących płatności w kryptowalutach w 24 innych miejscach w kraju. Proces ten wspiera Alejandro Echeverria, współzałożyciel Dash Merchant Venezuela i Dash Text.

Nie można pominąć faktu, iż Echeverria wraz ze swoim zespołem zajmował się partnerstwem z KFC przez ostatnie trzy miesiące, co dodatkowo przyczyniło się do wzrostu popularności adaptacji Dasha w Wenezueli.

Posiadanie rozpoznawalnej na całym świecie marki, takiej jak KFC, akceptującej płatności w Dash w Wenezueli, jest wielkim osiągnięciem kryptowalut — powiedział Alejandro Echeverria.

Według Echeverri, to ludzie decydują sami o tym, by używać Dasha do codziennych transakcji, ponieważ Dash sprawdza się jako rozwiązanie płatnicze, które jest jednocześnie łatwe w użyciu. Dane DischoverDash pokazują, że w ciągu niecałego roku 2 427 sprzedawców w kraju przyjmuje płatności w kryptowalucie Dash, a liczba ta nadal rośnie.

/Crypto Purview

Echeverria zaznacza, że popularność kryptowaluty rośnie. Część małych firm, w tym firm rodzinnych, zaczęło dostosowywać się do tego trendu. Do grona tych firma przyciągane są teraz firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, takie jak właśnie KFC. Oprócz KFC wśród firm znaleźć można Subway, Traki, który jest uważany za wenezuelski Walmart.

Wspieranie rozwoju ekosystemu

Organizacja Dash Merchant Venezuela pracuje, aby popularyzować użycie Dasha w płatnościach. Początkowo organizacja skupiała swoją uwagę na Caracas, gdzie działacze i działaczki organizacji zajmują się przekonywaniem oraz szkoleniem sprzedawców, w jaki sposób mogą akceptować płatności w Dash. W kraju, w którym boliwar wenezuelski cierpi z powodu gigantycznej hiperinflacji, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy dodatkowo przewiduje, że w tym roku osiągnie ona poziom 1 000 000%, Echeverria chce zadbać o zapewnienie ludziom silnej waluty, którą mogliby wykorzystać jako środek płatniczy oraz instrument przechowujący wartość.

Zgodnie ze strategią w ramach Strategii Adopcji, Echeverria oraz jego zespół podejmują się działań w postaci trzyetapowego procesu: szukanie sprzedawców, przekazać w ich ręce Dasha, a następnie zachęcić do konsumpcji. Dash Merchant Organization jest częścią tego pierwszego etapu.

Zespół ds. sprzedaży odpowiada za zachęcanie sprzedawców oraz prowadzenie szkoleń związanych z używaniem Dasha do przyjmowania płatności przez sklepy. Istnieje też zespół odpowiedzialny za kontrolę jakości, którego celem jest przeprowadzenie kontroli sprzedawców, aby zapewnić gwarancję jakości.

Organizacja zakłada sobie za cel, aby w 2019 roku dotrzeć do 10 000 handlowców, by móc popularyzować wykorzystanie kryptowaluty jako środka płatności.

Aby sprzedawcy mogli akceptować płatności w Dash, organizacja Dash Merchant Venezuela zadbała o odpowiednią konfigurację urządzeń elektronicznych w punktach sprzedaży, które pozwalają zestawić ze sobą boliwara oraz Dasha. System ten pozwala sprzedawcom akceptować płatności, a zarobione w ten sposób pieniądze są przesyłane bezpośrednio do portfela właściciela.

Dzięki urządzeniom z systemem punktu sprzedaży (POS) możliwe jest sporządzenie statystyk związanych z ilością przeprowadzanych transakcji. Licznik systemu działa w czasie rzeczywistym. Echeverria mówi, że aktualnie średnio przeprowadzanych jest 80 transakcji dziennie. Jednocześnie dodaje on, iż nie wszyscy używają POS.

System POS działa również z rozwiązaniem Dash Text, które jest usługą portfela niewymagającego internetu lub użycia smartfona. Zdaniem założyciela organizacji 60% mieszkańców Wenezueli nie posiada smartfonów, a łączność internetowa często jest ograniczona. Właśnie dlatego Dash Text został stworzony, ponieważ jego celem jest dostarczenie rozwiązania, które może być używane przez wszystkich.

Jak działa Dash Text? Zamiast skanować kod QR, użytkownik zobaczy kod Dash Text z poleceniem "kup", a następnie pięciocyfrowym numerem, który pozwala na sfinalizowanie transakcji. Obecnie z rozwiązania korzysta 2 030 osób. Echeverria ma nadzieję, że uda mu się zwiększyć liczbę użytkowników oraz rozszerzyć działalność o inne kraje.

Własny system Android

Organizacja oprócz promowania Dasha w Wenezueli zajmuje się również pracami nad własnym systemem mobilnym bazującym na Androidzie, który tworzy we współpracy z Krypto Mobile.

Telefony, na których zainstalowany jest system mobilny, mają zainstalowane portfele oraz inne aplikacje, które pozwalają na obracanie kryptowalutami, takie jak np. Uphold. Portfele te są zasilone niewielką ilością kryptowaluty Dash.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.