Zmarły Romuald Lipko wciąż żywy dzięki swej muzyce

6 lutego 2020 roku zmarł wyjątkowy kompozytor, klawiszowiec, muzyk rockowy i członek jednego z zespołów, które na stałe zapisały się w na kartach historii polskiej muzyki rockowej. Kim był autor tekstów Budki Suflera?

· 3 min read
Zmarły Romuald Lipko wciąż żywy dzięki swej muzyce

Główny klawiszowiec i kompozytor jednego z najbardziej znanych rockowych zespołów zmarł 6 lutego 2020 roku w Lublinie, w wieku 69 lat. Budka Suflera, która stała się ikoną polskiej muzyki ubiegłego wieku, nie była jednak jego jedynym zajęciem w życiu. Kim był Romuald Ryszard Lipko i jaka jest jego historia?

Posiadał on podstawowe wykształcenie muzyczne, jednak nie skończył konkretnych studiów na ten temat. Artystycznie realizował się już przed powstaniem legendarnego zespołu. W 1970 roku do jego Stowarzyszenia Cnót Wszelakich, które prowadził w Milejowie, wstąpiła pierwsza Budka Krzysztofa Cugowskiego i wykreowała wspólnie z kompozytorem słynną Budkę Suflera, którą sami artyści nazywali nowożytną. Jednak jej ostateczny skład stworzył się dopiero wtedy, gdy do zespołu dołączył perkusista, Zbigniew Zieliński. Swoją działalność zawiesili w roku 1971, z powodu podjęcia studiów przez głównego wokalistę. W tym czasie grupa grała w Teatrze im. Ostrzewy tworząc akompaniament do sztuk Fredry. Równolegle zespół ciągle wykonywał własne utwory, które pojawiły się w później wydanym „Cieniu wielkiej góry”, jednak nie zapewniły one wystarczającej popularności. Artyści sukcesy odnosili głównie na Lubelszczyźnie, w swoim regionie.

Przełomem w historii tego zespołu było nagranie coveru kultowego soulowego utworu Billa Withersa – „Ain’t No Sunshine”. W 1974 wydano piosenkę pt. „Sen o dolinie”, która pozwoliła wypromować twórczość lubelskiej grupy muzycznej. Rok później nagrano utwór promujący „Cień wielkiej góry”. Dali wtedy ogromną liczbę koncertów. Był to początek wspaniałej kariery, która trwa już ponad 45 lat.

Jaką rolę w tym wspaniałym sukcesie Budki Suflera odegrał zmarły Romuald Lipko? Oczywiście był autorem większości wybitnych tekstów piosenek tego zespołu. Niestety niewiele osób wie, że w 1978 roku przejął rolę lidera tej grupy muzycznej. Dopiero w roku 1984 Krzysztof Cugowski, główny wokalista ponownie objął tę funkcję. Wtedy też Budka Suflera zagrała kilka koncertów w starym, oryginalnym składzie (Cugowski, Lipko, Zeliszewski). Większość sukcesów w życiu, Lipko odniósł właśnie dzięki działalności w zespole. Jednymi z największych był z pewnością koncert w nowojorskiej Carnegie Hall w 1999 roku oraz sesja nagraniowa w Village Studio w Los Angeles, w czasie której współpracował z takimi osobistościami jak Marcus Miller, Steve Lukather i Sheila E.

Oprócz kariery w zespole ciężko pracował sam dla siebie, skutecznie wykorzystując do tego swój talent i renomę. Na przestrzeni lat, zawarł współpracę z wieloma wybitnymi polskimi wokalistkami. Jest autorem tekstów takich piosenek jak, „Nic nie może przecież wiecznie trwać” i „Układ z życiem” wykonanych przez Annę Jantar,  „Dmuchawce, latawce, wiatr” Urszuli czy „Aleja gwiazd” Zdzisławy Sośnickiej. Jego słowa zaśpiewały również takie artystki jak, Izabela Trojanowska, Irena Santor, Eleni oraz Maryla Rodowicz („Tak nam słodko, tak nam gorzko”). W roku 1984 roku został honorowym członkiem Klubu Muzycznego im. Anny Jantar, gdzie współpracował m.in. z  Jarosławem Kukulskim, Natalią Kukulską czy Haliną Frąckowiak.

W 2005 roku światło dzienne ujrzały „Przeboje Romualda Lipko”. Na tej płycie można odnaleźć utwory wykonywane przez artystę wspólnie z takimi wokalistkami jak, Anna Jantar, Irena Santor, Urszula, Zdzisława Sośnicka i Małgorzata Kożuchowska. W 2008 roku powstał film dokumentalny w reżyserii Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty pt. „Historia polskiego rocka”, w którym podkreślono rolę zarówno zespołu, jak i samego Lipki w drodze rozwoju krajowej muzyki rockowej. Romuald Lipko został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury oraz za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej w 2014 roku, oraz otrzymał  Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2015 roku. W tym samym roku założono Romuald Lipko Band, a parę lat później spółkę alkoholową Muzyczne Alkohole, wytwarzającą wódkę o nazwie nawiązującej do kultowego utworu „Jolka, Jolka pamiętasz”.

Rok 2019 jest bardzo trudnym rokiem w biografii Romualda Lipki, ale i w historii Budki. Właśnie wtedy została podjęta bardzo niespodziewana decyzja o reaktywacji zespołu oraz o trasie koncertowej „Powrót do korzeni” z okazji czterdziestej piątej rocznicy istnienia grupy. W tym samym roku u kompozytora zdiagnozowano nowotwór dróg żółciowych wątroby. Po bardzo ciężkiej, półrocznej walce z chorobą, wybitny artysta, poeta i klawiszowiec zmarł na raka. Pogrzeb odbędzie się 12 lutego, w środę, w Archikatedrze Lubelskiej, a ciało zostanie pochowane na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie.

Dorzucam drew, bo ogień zgasł, ciągle burza trwa‌‌Nagle feeria barw i mnóstwo świec, ktoś na skrzypcach gra‌‌Gotyckie odrzwia chylą się i skrzypiąc suną w bok‌‌I biała pani płynie z nich w brylantowej mgle...
[...] A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój‌‌Nagle ptaki budzą mnie, tłukąc się do okien...

~ „Jest taki samotny dom”, „Cień wielkiej góry”, Budka Suflera.

‌                 ‌

Źródła:

Oficjalna strona zespołu Budka Suflerahttps://polskatimes.pl/nie-zyje-romuald-lipko-legendarny-wspoltworca-budki-suflera-zmarl-na-nowotwor-mial-69-lat/ar/c1-14770310https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Romuald_Lipko