Czyżby kolejna cenzura? - TVP wycięło fragment programu, gdzie występowała osoba transpłciowa

W Eurovison Shine a Light występowała Nikkie de Jager, transpłciowa youtuberka, w tym czasie TVP emitowało reklamy.

· 1 min read
Czyżby kolejna cenzura? - TVP wycięło fragment programu, gdzie występowała osoba transpłciowa

W sobotni wieczór 16 maja Telewizja Polska przeprowadziła transmisję koncertu Eurowizja Światło dla Europy. W oryginale widowisko nazwane zostało Eurovision 2020 Shine a Light. W związku z odwołaniem właściwego koncertu Eurowizji 2020 w Rotterdamie, ze względu na pandemię COVID-19, organizatorzy postanowili zorganizować interaktywne widowisko, które transmitowane było w całej Europie, Izraelu i Australii, w którym występowali uczestnicy mający wziąć udział we właściwym finale Eurowizji.

Cenzura

TVP również przeprowadziła transmisję tego wydarzenia na żywo wraz z komentarzem Artura Orzecha, kóry od lat komentował finały Eurowizji. TVP podzieliła wydarzenie na części pomiędzy nimi wplatając przerwy reklamowe. Osobiście oglądałem transmisję. Wszystko wyglądało profsjonalnie i tak jak zaplanowali organizatorzy. Okazuje się jednak, że Telewizja Polska w czasie przerw reklamowych pominęła ponad 10 minut show. W czasie przerw reklamowych w Polsce, w oryginalnym show występowała Nikkie de Jager. Nikkie jest znaną celebrytką, która prowadzi swój popularny kanał na YouTube o makijażu. Jakiś czas temu Nikkie przyznała, że jest osobą transpłciową. Usunięte przez TVP kawałki wydarzenia pokazują akurat wypowiedzi Nikkie, która była współprowadzoncą całe wydarzenie.

W internecie pojawiły się kompilacje transmisji z Polski i z innych krajów, gdzie widać różnicę. W Polsce trwa przerwa reklamowa, a w pozostałych krajach transmitowane są wypowiedzi Nikkie de Jager. Sprawę nagłośnili działacze walczący o prawa osób transpłciowych. Jednym z nich jest Bart Staszewski, który na swoim profilu zaprezentował filmik prezentujący zestawienie transmisji TVP i z innych krajów.  

Wiecie, że TVP wycięła z eurowizyjnego koncertu fragmenty z transpłciową prowadzącą. Z programu usunięto prawie 10 min - tak wygląda "prawacka polityczna poprawność". To się w głowie nie mieści.

Gepostet von Bart Staszewski - aktywista am Sonntag, 17. Mai 2020

Zdjęcie główne: NikkieTutorials at Eurovision: Europe Shine A Light — Photo by: EBU / Kris Pouw