Konferencja prasowa Morawieckiego — "To czas społecznej próby"

Granice Polski zostaną zamknięte. "To ostatni moment na zdecydowane działania, nie ma czasu na pół środki" - mówi Minister Zdrowia.

· 2 min read
Konferencja prasowa Morawieckiego — "To czas społecznej próby"

Krótko po godzinie 19 rozpoczęła się konferencja prasowa Premiera RP. Prezes Rady Ministrów odpowiedział na największe wątpliwości Polaków.

Premier potwierdził, że sklepy spożywcze pozostaną otwarte, podobnie jak apteki. Do tych ostatnich dostęp będzie jedynie przez okienko, tak by zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia. Działalność galerii handlowych zostanie znacząco ograniczona, aby nie generować tłumów. Podobnie stanie się z barami, restauracjami i kawiarniami. Wydano również restrykcje w związku ze zgromadzeniami - ograniczono je do maksymalnie 50 osób. Ograniczenia te będą obowiązywać od soboty - 14 marca.

Premier podziękował i podkreślił, że większość (99%) Polaków zachowuje się prawidłowo w obliczu epidemii - nie podróżuje, a wręcz odwołuje zaplanowane wcześniej loty. Proponuje, aby zakupy dokonywać zdalnie i prosi również pracodawców, aby o ile to możliwe wyrazili zgody na pracę zdalną. Potwierdził, że policja codziennie monitoruje osoby poddane kwarantannie.

"Pozostanie w domu to najlepsze lekarstwo na koronawirusa" - zapewnił Premier Mateusz Morawiecki

Swoje słowa skierował także do pracowników sektora medycznego - lekarzy, pielęgniarek i laborantów podkreślając ważność ich pracy. Poinformował, że przesunięte w czasie zostaną wszystkie czynności administracyjne, by zniwelować częstość opuszczania domów w celu załatwienia spraw urzędowych.

Następnie głos zabrał Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski.

"To jest ostatni moment na zdecydowane działania, tu nie ma czasu na półśrodki. W Hiszpanii odnotowano powyżej 4 tys , we Włoszech jest już 17 tys, a w Polsce mamy 68 potwierdzonych przypadków" - rozpoczął Łukasz Szumowski.

Jak powiedział wszyscy powracający do Polski zostaną objęci 14-dniową kwarantanną. Zawieszone nie zostaną jedynie kulturalne zgromadzenia, ale także te kultu religijnego - kościoły, poza tym zostaną również zamknięte kluby i kasyna.

"To nie jest czas na zabawę" - podkreślił Minister Zdrowia.

Szef MSWiA zapowiedział, że w nocy z 14 na 15 marca zaczną obowiązywać nowe restrykcje związane z przekraczaniem granic Polski, zwłaszcza przez cudzoziemców. Szczegóły zawarte będą w dwóch rozporządzeniach MSWiA. Jedno z nich będzie mówić o przywróceniu kontroli na wszystkich granicach naszego kraju, a drugie wprowadzi znaczące ograniczenia przekraczania granic przez cudzoziemców. Granice zostają zamknięte, a wyjątkiem od tej reguły będą obcokrajowcy legalnie przebywający w Polsce, ci, którzy mają tu stałe zatrudnienie. Opublikowany zostanie też wykaz przejść granicznych.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO