Koniec ISDS w Unii Europejskiej

22 kraje członkowskie Unii Europejskiej przyjęły wspólną deklarację polityczną, na podstawie której zobowiązały się do wypowiedzenia umów inwestycyjnych zawierających mechanizm ISDS (arbitrażu inwestycyjnego).

· 1 min read
Koniec ISDS w Unii Europejskiej

Rządy państw członkowskich Unii Europejskiej 15 stycznia 2019 roku wspólnie wydały deklarację polityczną, w której zobowiązały się do wypowiedzenia wszystkich umów inwestycyjnych, w skład których wchodzi mechanizm ISDS, czyli arbitrażu inwestycyjnego. Jednocześnie kraje te zobowiązały się do powiadomienia sądów państwowych, aby nie stosowały się do orzeczeń tego typu sądów arbitrażowych.

Pomimo tego, że podpisano deklarację, zdania są podzielone w odniesieniu do Traktatu Karty Energetycznej (ECT). Kilka krajów nie chce też mieszać się w kwestie orzecznictwa ECT w sprawie Novenergia przeciwko Hiszpanii. Obecnie sprawa ta jest rozpatrywana przed Sąd Apelacyjny w Svea.

Przyjęcie wspólnej deklaracji politycznej jest przede wszystkim zwycięstwem dla aktywistów i aktywistek, którzy przez długi okres czasu walczyli, aby zlikwidować mechanizm ISDS w Unii Europejskiej. Mechanizm ten został okrzyknięty bowiem przywilejem wielkich korporacji, które mogłyby pozywać państwa, by następnie uzyskać ogromne odszkodowania wypłacane z pieniędzy publicznych, a więc pieniędzy pochodzących z podatków obywateli i obywatelek.

Dzięki ISDS możliwym było pozywanie rządów państw za przepisy takie, jak np. chroniące środowisko naturalne oraz zdrowie obywateli i obywatelek, prawa pracownicze, czy też nawet związane z bezpieczeństwem żywności.

Komisja Europejska wydała również stosowny komunikat, w którym wyraziła uznanie dla decyzji państw członkowskich. Jednocześnie nie ukryła swojego ubolewanie, iż nie wszystkie państwa zgodziły się z tym, że postępowania arbitrażowe wszczęte na mocy wcześniej wymienionego traktatu są de facto bezprawne w świetle europejskiego prawa.


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO