Koniec współpracy pomiędzy Repliką, a Trans-Fuzją

· 3 min read
Koniec współpracy pomiędzy Repliką, a Trans-Fuzją

Fundacja Trans-Fuzja zakończyła współpracę z Repliką – najstarszym Polskim pismem środowiska LGBT+ wcześniej wydawany przez Kampanię Przeciw Homofobii, a dzisiaj fundację Replika. Niby nic szczególnego, jednak za zakończeniem współpracy kryje się wskazanie Roberta Biedronia – kandydata w wyborach prezydenckich 2020 jako pierwszą osobę ze środowiska LGBT+ wyrażającą chęć startu w wyborach na prezydenta.

„Rzeczywiście jego jedynym osiągnięciem jest bycie gejem?”

8 lutego 2020 roku na profilu Facebook pisma Replika pojawia się obszerny post dotyczący kandydata na Prezydenta RP Roberta Biedronia – człowieka, który stworzył partię Wiosna i zdobył mandat europosła (obiecał, że się go zrzeknie, czego nie zrobił). W poście możemy przeczytać, że Biedroń zaczął swoją aktywność społeczną w wieku 20 lat (1996 rok), był współzałożycielem Kampanii Przeciw Homofobii, którą zarządzał przez 10 lat. W poście padają również pytania:

· Jeśli wystarczy po prostu być jawnym gejem, by zostać kandydatem na prezydenta z ramienia trzeciej siły politycznej w kraju, to jakim sposobem Biedroń w 2020 r. jest dopiero pierwszy?

· I skoro to takie łatwe, gdzie są jego naśladowcy?

· Gdzie te tłumy znanych jawnych ludzi LGBTI we wszystkich partiach, którzy wyłącznie na byciu LGBTI robią kariery?

· Rzeczywiście jego jedynym osiągnięciem jest „bycie gejem”?

Autorzy wskazują historię jednej z czytelniczek, która mając do wyboru Biedronia i resztę kandydatów „konserwatywno-homofobicznych” (pisownia oryginalna) nadal się waha. Post w jasny sposób wskazuje na kogo środowisko LGBT+ powinno oddać swój głos. W poście pada informacja, ze Robert Biedroń, zdeklarowany gej jest pierwszą osobą w historii polski, która chce ubiegać się o prezydenturę.

„Mam głosować na Biedronia tylko dlatego, że jest gejem? O nie!” – słychać czasem takie głosy. Również, a jakże, od...

Gepostet von Replika am Freitag, 7. Februar 2020

Trans-Fuzja zrywa współpracę

Organizacja Trans-Fuzja działa na rzecz osób transpłciowych od 2008 roku. Jest fundacją i organizacją Non-profit. Działa w wielu miastach wspierając osoby transpłciowe, walcząc z transfobią, zabiega o prawa osób transseksualnych, transwestytycznych, transpłciowych oraz transgenderowych.

17 stycznia 2020 roku na profilu społecznościowym Trans-Fuzji pojawia się post, w którym Fundacja informuje o zerwaniu współpracy z dwumiesięcznikiem Replika. Argumentując to, że 17 stycznia 2019 roku Replika ogłosiła jako historyczny dzień, kiedy to lewica w Polsce wystawiła kandydata w wyborach na Prezydenta RP ze środowiska LGBT+. Trans-Fuzja twierdzi, że to nie jest historyczny dzień, gdyż ten miał miejsce 5 lat temu, kiedy to posłanka Anna Grodzka z poparcie partii Zielonych chciała wziąć udział jako kandydatka.

W poście czytamy: „Dyskusja, jaka się wywiązała, nie przekonała w żaden sposób redakcji, że popełniła ona błąd, starając się podkreślić nadzwyczajność wystawienia kandydatury Biedronia przy jednoczesnym zdyskredytowaniu kandydatury Grodzkiej w poprzednich wyborach.” „Nie godzimy się na to, by redakcja czasopisma (i jego fanpage'a) uważającego się za pismo całej społeczności LGBT, jawnie ignorowała lub umniejszała udział osób transpłciowych w życiu publicznym i stosowała wobec nas cis gejowską retorykę.”

Informujemy, że zarząd Fundacji Trans-Fuzja podjął decyzję o rezygnacji z dalszej współpracy z dwumiesięcznikiem "...

Gepostet von Fundacja Trans-Fuzja am Montag, 17. Februar 2020

Posłanka Grodzka na prezydenta

Anna Grodzka – posłanka Ruchu Palikota, pierwsza osoba traspłciowa w polskim Sejmie. Uznawana za symbol osoby otwarcie transseksualnej, założycielka fundacji Trans-Fuzja. W 2015 roku zarejestrowała swój komitet w wyborach prezydenckich, jednak nie udało się jej uzbierać 100 tysięcy głosów przez co w samych wyborach nie wystartowała. O procesie zmiany płci Grodzkiej powstał film dokumentalny HBO Trans-Akcja.

foto: wikipedia

Replika przeprasza

18 lutego redakcja Repliki w poście wyraża ubolewanie ze względu na zakończenie współpracy z fundacją Trans-Fuzja. Tłumaczy, że nigdy nie było jej celem wymazanie Anny Grodzkiej jako pierwszej osoby ze środowiska LGBT+ w Polsce, która zgłosiła chęć kandydowania na Prezydenta RP. Replika wskazuje, że pomimo zakończenia współpracy nadal zamierza wspierać środowisko osób trans i nadal będzie publikować artykuły na ten temat. Replika podaje również, że ze strony fundacji nie było żadnego kontaktu w sprawie, a jedynie pismo informujące o zakończeniu współpracy.

Z wielką przykrością przyjęliśmy wczorajsze oświadczenie Fundacja Trans-Fuzja o zakończeniu współpracy z „Repliką”....

Gepostet von Replika am Dienstag, 18. Februar 2020

Zdjęcie na początku artykułu: https://www.facebook.com/ReplikaKPH/