Koronawirus w Polsce: zakaz wstępu do lasów

Nowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19.

· 2 min read
Koronawirus w Polsce: zakaz wstępu do lasów

W piątek 3 kwietnia 2020 roku Ministerstwo Środowiska poinformowało o zakazie wstępu na tereny leśne. Jak podaje resort, ograniczenia są czasowe, mają obowiązywać od 3 do 11 kwietnia.

Decyzję uzasadniono troską o życie i zdrowie obywateli, którzy, pomimo obowiązującej kwarantanny, opuszczali swoje posesje i gromadzili się w lasach, zwiększając ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa.

Niestety, ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe.

– dodano w komunikacie prasowym.

Zmiany dotyczą również Parków Narodowych. Niektóre z nich, jak Karkonoski Park Narodowy, zdecydowały się na całkowity zakaz wstępu do odwołania.

Jak podkreśla Ministerstwo, nowe obostrzenia będą egzekwowane przez Straż Leśną oraz Straż Parków Narodowych.

Ograniczenia nie obejmują jednak myśliwych. "W nocy z dnia 1 kwietnia na dzień 2 kwietnia ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów w pełni potwierdzające stanowisko od początku konsekwentnie prezentowane przez Łowczego Krajowego co do zasadności wykonywania gospodarki łowieckiej w czasach epidemii COVID-19" - informuje komunikat Polskiego Związku Łowieckiego. "Polski Związek Łowiecki od samego początku jest przekonany, iż podejmując działania mające na celu zapobieganie rozpowszechnianiu się wirusa COVID-19 nie wolno zapominać o innym równie istotnym i groźnym w swych skutkach zagrożeniu jakim jest ASF. Brak działań hamujących rozprzestrzenianie się ASF będzie skutkowało wyniszczaniem hodowli trzody chlewnej w Polsce. Brak realizacji gospodarki łowieckiej wręcz zrujnuje polskie rolnictwo powodując powstawanie coraz to liczniejszych szkód łowieckich oraz występowanie coraz to nowych ognisk ASF na terenie całego kraju" - czytamy w oficjalnym stanowisku PZŁ.

Źródło: Polski Związek Łowiecki

Zakaz wstępu do lasów jest rozszerzeniem rozporządzenia Rady Ministrów z 31 Marca 2020 roku. Wprowadzono wtedy m.in. zakaz gromadzenia się w parkach i bulwarach, ustanowiono godziny od 10 do 12 czasem zakupów wyłącznie dla seniorów po 65 roku życia, a także uchwalono zakaz wychodzenia osób poniżej 18 roku życia bez opieki osoby dorosłej.

Na dzień 3 kwietnia 2020 roku, godzinę 17:00 w Polsce stwierdzono 3266 przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Zmarło 65 osób.


Źródła: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Zdrowia, Polski Związek Łowiecki, RMF 24, TVN24, dziennik.pl, Radio Białystok, Kaszuby24, Lasy Państwowe (zdjęcie główne)