Śmierć dziennikarza w Afganistanie!

Mir Wahed Shah zmarł w zamachu bombowym w Kabulu, stolicy Afganistanu.

· 2 min read
Śmierć dziennikarza w Afganistanie!

Dwie osoby zmarły i co najmniej siedem osób zostało rannych w zamachu bombowym w sobotę 30 maja w Kabulu, stolicy Afganistanu. Wysadzono autobus należący do afgańskiej telewizji. Do incydentu nie przyznała się żadna organizacja.

Islamskie milicje oraz fundamentalistyczni bojownicy Talibanu w przeszłości przeprowadzali ataki terrorystyczne na reporterów, a także ostrzegali, że będą zwalczać "antytalibskie media". 30 kwietnia 2018 roku w napaści muzułmańskich radykałów zginęło 10 dziennikarzy. O sobotni zamach podejrzewani są działacze Państwa Islamskiego, którzy w bieżącym miesiącu zaatakowali szpital w Kabulu.

Nasi koledzy Mir Wahed Shah, reporter ekonomiczny, oraz Shafiq Amiri, pracownik departamentu technicznego, zginęli śmiercią męczeńską w tym incydencie.

– powiedział dyrektor państwowej telewizji Churszid TV Mohammad Rafi Rafiq Sediqi.  

Źródło: Anadolu Agency

Atak terrorystyczny skomentowała również ambasada USA w Kabulu. "Ataki na media są jednocześnie atakami na wolność i rozwój Afganistanu" - napisała na Twitterze.

W 2016 roku Talibowie wysadzili autobus wiozący dziennikarzy prywatnej telewizji Tolo TV. Islamscy radykałowie swoje działania argumentowali faktem, że ów kanał miał tworzyć "zachodnią i proamerykańską propagandę". Zginęło siedem osób.

Talibowie to działające od 1994 roku fundamentalistyczne ugrupowanie, które w 1996 roku zbrojnie przejęło władzę w kraju i utworzyło Islamski Emirat Afganistanu. Wśród bojowników znajdował się m.in. Osama Bin Laden, lider organizacji terrorystycznej Al-Kaida. Inwazja wojsk amerykańskich w 2001 roku spowodowała upadek rządów Talibów, a członkowie tej organizacji zeszli do podziemia i próbują odzyskać władzę poprzez walkę partyzancką i działalność terrorystyczną. W lutym 2020 roku władze USA, państwa Talibów i prozachodni rząd Afganistanu podpisały porozumienie pokojowe, kończąc tym samym 19 lat otwartych zmagań wojennych.


Źródła: Reuters, wnp.pl, StarTribune, New York Post, CNN, The National Interest (Zdjęcie główne)