Kościół Katolicki, czyli gang pedofilski

Co łączy dziewięciu biskupów, jednego kardynała oraz czternastu arcybiskupów? Otóż wszyscy oni tuszowali sprawy przemocy seksualnej wobec dzieci w Kościele Katolickim.

· 3 min read
Kościół Katolicki, czyli gang pedofilski

Kilka dni temu światło dzienne ujrzał raport fundacji Nie Lękajcie Się. Dokument został zaadresowany do papieża Franciszka i traktuje o księżach, którzy ukrywali lub przenosili księży-sprawców. Raport zawiera również opis dwudziestu najbardziej skandalicznych przypadków ochrony księży-pedofilów przez wysoko postawionych w hierarchii duchownych.

Fundacja Nie Lękajcie Się działa od 2013 roku i pomaga ofiarom pedofilii w Kościele, głownie za pomocą organizowania grup wsparcia, pomocy prawnej i psychologicznej. Fundacja jest autorem interaktywnej mapy kościelnej pedofilii, na której umieściła do tej pory 384 ofiary, 85 sprawców z wyrokami sądowymi, 88 opisywanych przez media spraw i 95 zgłoszeń osób poszkodowanych.

W kwietniu 2018 roku przedstawiciele fundacji złożyli na ręce prymasa arcybiskupa Wojciecha Polaka list zawierający postulaty ofiar księży-pedofilów. Do tej pory episkopat nie udzielił żadnej odpowiedzi. W piśmie ofiary domagają się między innymi: zniesienia przedawnień przestępstw seksualnych oraz pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców i osób, które tuszowały przestępstwa seksualne.

"Pomimo tego, że w polskich środkach masowego przekazu prawie   codziennie mówi się o nadużyciach duchownych wobec dzieci, biskupi wciąż nie robią w tej  sprawie nic. Owszem, uchwalili wytyczne i powołali diecezjalnych delegatów do spraw nadużyć. Nie jest to ich dobra wola i własna inicjatywa – do podjęcia tego działania zmusiło ich polecenie Watykanu. Jak działają wytyczne oraz delegaci i jak przestrzegane jest prawo kościelne pokazujemy poniżej. Nie tak dawno katolicki publicysta Stanisław Michalkiewicz, ofiarę księdza pedofila, wielokrotnie brutalnie zgwałconą i na wiele miesięcy pozbawioną przez sprawcę wolności 13-letnią dziewczynkę, porównał do prostytutki. Ten człowiek w ciągu kilku tygodni gościł dwa razy w katolickiej księgarni im. Jana Pawła II w Poznaniu, która mieści się niedaleko Kurii arcybiskupa Gądeckiego." Fragment raportu.
Sondaż dla OKO.press, 26.08.2018 r.

Jak widać, ponad połowa polaków uważa, iż hierarchowie Kościoła katolickiego lekceważą problem (zamiatają pod dywan). Dlatego Fundacja Nie Lękajmy Się udostępniła w raporcie nazwiska księży odpowiedzialnych za tuszowanie przestępstw seksualnych.

Przedstawiamy listę polskich biskupów tuszujących sprawy księży-sprawców:

 1. Kazimierz Nycz kardynał (wcześniej przełożony archidiecezji warszawskiej i biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
 2. Ignacy Jeż biskup diecezjalny koszalińsko-kołobrzeski (zmarł w 2007 roku).
 3. Sławoj Leszek Głódź arcybiskup, metropolita gdański.
 4. Tadeusz Gocłowski arcybiskup senior archidiecezji gdańskiej (wcześniej biskup diecezji gdańskiej).
 5. Marian Gołębiewski arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej (wcześniej arcybiskup metropolita wrocławski).
 6. Jan Tyrawa biskup bydgoski.
 7. Henryk Gulbinowicz arcybiskup senior archidiecezji wrocławskiej.
 8. Józef Górzyński arcybiskup, metropolita warmiński.
 9. Wojciech Ziemba arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej.
 10. Edmund Piszcz arcybiskup senior archidiecezji warmińskiej .
 11. Henryk Hoser arcybiskup senior diecezji warszawsko-praskiej, wizytator apostolski w Medziugorie (wcześniej biskup diecezji warszawsko-praskiej) .
 12. Marek Jędraszewski arcybiskup, metropolita krakowski (wcześniej biskup pomocniczy poznański).
 13. Józef Paetz arcybiskup senior archidiecezji poznańskiej.
 14. Józef Michalik arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej (wcześniej wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i arcybiskup metropolita przemyski).
 15. Andrzej Dziuba biskup diecezjalny łowicki.
 16. Alojzy Orszulik biskup senior diecezji łowickiej.  
 17. Jacek Jezierski biskup diecezjalny elbląski (wcześniej biskup pomocniczy warmiński).
 18. Jan Wątroba biskup diecezji rzeszowskiej (wcześniej biskup pomocniczy częstochowski).
 19. Zygmunt Kamiński arcybiskup senior diecezji szczecińsko-kamieńskiej (wcześniej arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński).
 20. Stanisław Stefanek biskup senior diecezji łomżyńskiej (wcześniej biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński).
 21. Marian Przykucki arcybiskup senior diecezji szczecińsko-kamieńskiej (wcześniej arcybiskup metropolita szczecińsko-kamieński).
 22. Stanisław Wielgus arcybiskup tytularny Vininacium (wcześniej biskup diecezji płockiej).
 23. Andrzej Suski biskup senior diecezji toruńskiej (wcześniej biskup diecezji toruńskiej).
 24. Andrzej Czaja biskup diecezji opolskiej.

Dokument opisuje również najbardziej skandaliczne przypadki ochrony pedofilów przez swoich kolegów po fachu. Cały raport jest dostępny TUTAJ.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Chcesz podyskutować na ten temat? Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read