Kosmiczna Klepsydra

Ostatni tydzień można określić jako fascynujący, ponieważ dzięki teleskopom można było zaobserwować gromadę galaktyk świecących w świetle rentgenowskim. Potem można było patrzeć na kulistą gromadę zawierającą setki tysięcy gwiazd.

· 1 min read
Kosmiczna Klepsydra

Przestrzeń kosmiczna to całkiem duże miejsce. Żyjemy w układzie słonecznym wokół naszej gwiazdy, jaką jest Słońce, w całkiem przeciętnej galaktyce spiralnej w przypadkowym regionie we wszechświecie. Pomimo tego, że nie jesteśmy w stanie wydostać się poza Układ Słoneczny, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli wykorzystywać teleskopy do badania tego wszystkiego, co dzieje się poza miejscem w kosmosie, w którym jesteśmy.

Ostatni tydzień można określić jako fascynujący, ponieważ dzięki teleskopom można było zaobserwować gromadę galaktyk świecących w świetle rentgenowskim. Potem można było patrzeć na kulistą gromadę zawierającą setki tysięcy gwiazd. Tego typu  klastry mają związek z grawitacją i są one domem najstarszych gwiazd we wszechświecie.

Bądź z nami na bieżąco: polub i obserwuj nas. Jesteśmy również na Twitterze.

Jeśli mowa o starych gwiazdach, to nie warto zwrócić uwagę na CK Vulpeculae odkrytą przez francuskiego astronoma i mnicha w 1670 roku, kiedy to obiekt był widoczny dobrze gołym okiem. Przez kolejne dwa lata rozbłyski zmieniały swoją jasność, znikały i pojawiały się dwukrotnie, zanim ostatecznie zniknęły na dobre.

Fot. European Southern Observatory

Jest to jedna z większych tajemnic przestrzeni kosmicznej, która już od dawna wprawia w zakłopotanie naukowców. Kiedyś uważano, że jest to miejscem, w którym znajdowała się supernowa. Dzisiaj coraz częściej uważa się, że obserwujemy wynik zderzenia dwóch gwiazd. Nie oznacza to, że debata na temat genezy została zakończona. Wręcz przeciwnie, dyskusje nadal trwają.

Bądź z nami na bieżąco: polub i obserwuj nas. Jesteśmy również na Twitterze.