Kraj, który walczy o status królowej świata kryptowaut

Szwajcaria jest krajem, który prowadzi intensywne prace nad tym, aby stać się kryptodoliną.

· 4 min read
Kraj, który walczy o status królowej świata kryptowaut

Szwajcaria jest krajem, który prowadzi intensywne prace nad tym, aby stać się kryptodoliną miejscem atrakcyjnym dla projektów kryptowalutowych, startupów tworzących rozwiązania oparte na blockchainie. Szwajcarscy regulatorzy instensyfikują swoje wysiłki w celu powstrzymania exodusu firm oraz projektów blockchainowych i kryptowalutowych z kraju, po tym jak spośród banków szwajcarskich dwa banki działające w tej branży zamknęły swoje drzwi dla tych projektów w 2017 roku.

Konsekwencji wynikających z działań tych dwóch instytucji finansowych obawiali się regulatorzy szwajcarscy, ponieważ przyczyniły się do strat Szwajcarii rzecz konkurentów zagranicznych, w tym konkurentów z Liechtensteinu, Kajmanów czy też Gibraltaru.

Pomimo tego, że działalność gospodarcza związana z blockchainem i kryptowalutami jest niewielka w Szwajcarii w porównaniu z tradycyjnym sektorem bankowym, branża gwałtownie rozwinęła się przyczyniając się do stworzenia nowych miejsc pracy. Blockchain i kryptowaluty mają swoich zwolenników w Szwajcarii uważających, że jest to krytyczna innowacja dla przyszłości świata finansów na skalę globalną.

Przykładem może być jeden z zamożnych kantonów szwajcarskich, mianowicie kanton Zug, który został nazwany kryptodoliną. W kantonie powstało wiele podmiotów z branży fintech skupionych na tworzeniu rozwiązań opartych o technologię łańcucha bloków oraz zajmujących się kryptowalutami. Hein Taennler pełniący funkcję dyrektora finansowego Zug uważa, że podmioty te mogą opuścić kraj, tym samym opuszczając również kanton, jeżeli rząd szwajcarski nie będzie dalej podejmował zdecydowanych kroków w celu zapewnienia im sprawnego dostępu do systemu bankowego, bez którego podmioty nie są w stanie sprawnie funkcjonować.

Zastępca członka zarządu Szwajcarskiego Banku Narodowego, Thomas Moser, stwierdził, że część firm kryptowalutowych zwróciła się z prośbą o interwencję. Ich obawy były związane z problemem dotyczącym otwierania kont bankowych, co stanowiło "poważne zmartwienie". Szwajcarski Bank Narodowy, mając na uwadze to, iż nie może decydować w tej sprawie, przeprowadził rozmowy z FINMA, szwajcarskim nadzorcą rynku finansowego oraz stowarzyszeniem bankierów na temat tego, jak sprawić, by banki były bardziej dostępne dla projektów i firm kryptowalutowych.

Nie chcielibyśmy zamknąć drzwi do możliwości, jakie mogą przynieść takie innowacje Thomas Moser.

Zapewnienie ram prawnych do uruchamiania kryptowalutowego upubliczniania spółki (ICO) oraz dla banków do prowadzenia interesów z kryptowalutowymi przedsięwzięciami nie jest łatwe. Ryzyko oszustwa oraz brak przejrzystości odnośnie tego, kto jest właścicielem kryptowalut, takich jak np. Ether, sprawiło, iż regulatorzy na calym świecie do dzisiaj zachowują ostrożność.

Szwajcarskie banki wezwały władze do zapewnienia im większej transparentności co do zasad mających zastosowanie w przypadku przedsięwzięć kryptowalutowych przed rozpoczęciem świadczenia usług na rynku.

Tylko niewielka część banków spośród około 250 banków w Szwajcarii kiedykolwiek pozwoliła na depozyty pieniężne przedsięwzięć kryptowalutowych. Wcześniej bank ZKB, jeden z większych banków szwajcarskich, zaangażował się na tyle, aby pomóc Szwajcarii przekonać do siebie twórców projektów oraz przedsiębiorców z branży. Jednak późniejszy odwrót ZKB oraz zamknięcie drzwi dla klientów posiadających firmy i projekty kryptowalutowe doprowadziły do sytuacji, w której przedsiębiorcy rozpoczęli exodus projektów z Szwajcarii do innych krajów, takich jak np. Kajmany czy Liechtenstein.

Jednym z powodów problemów banków z klientami jest kwestia kontroli mającej na celu zapobieganie praniu pieniędzy (AML). Istnieją bowiem firmy, które nie wprowadziły mechanizmu kontroli, co mogłoby spowodować, iż odpowiedzialność za potencjalne pranie brudnych pieniędzy mogłaby przejść na banki.

Liechtenstein zyskał

Reakcje ze strony szwajcarskich banków spowodowały wstrzymanie lub zamknięcie wielu projektów w Szwajcarii. Ofiarą reakcji tych instytucji finansowych była Sweetbridge Foundation, która powstała w celu uruchomienia ICO. Fundacja znajdowała się już na późnym etapie zabezpieczania konta w banku ZKB, jednak wniosek został zawieszony po kilku od dniach od wybuchu skandalu wokół Tezos.

Projekt kryptowalutowy ostatecznie nie zrealizował planów związanych z własnym ICO z wykorzystaniem fundacji szwajcarskiej. Zamiast tego zostały założone dwa podmioty oraz rachunki bankowe w Liechtensteinie i Gibraltarze. Nic w tym dziwnego, ponieważ dla większości projektów pozyskiwanie funduszy za pomocą ICO jest niezwykle trudne bez dostępu do systemu bankowego.

Pierwotnie fundusze pozyskane dzięki kryptowalutowemu upublicznieniu spółki są gromadzone w kryptowalutach takich jak Bitcoin, czy też Ether, które jeszcze mają ograniczone zastosowanie w postaci środka płatniczego w gospodarce.

Pomimo wyzwań, które stoją przed szwajcarskim regulatorami, trwają intensywne prace nad nowymi regulacjami w celu uspokojenia banków oraz zachęcenia ich do akceptowania wniosków o otwarcie rachunków dla firm kryptowalutowych. W maju 2018 roku minister finansów Ueli Maurer zaprosił FINMA, Stowarzyszenie Szwajcarskich Bankierów oraz bank centralny do rozmów na temat rachunków bankowych dla kryptowalut. Stowarzyszenie Bankierów Szwajcarskich utworzyło po tym spotkaniu grupę roboczą, której udało się opracować zestaw zasad, które wszystkie banki mogłyby zastosować podczas otwierania kont bankowych dla firm zajmujących się kryptowalutami.

Przedstawiciele władz Zug poinformowali o spotkaniach, podczas których wyznaczono zadanie opracowania zestawu wytycznych do oceny klientów kryptowalut do końca roku. Zasady te miałyby zostać zatwierdzone przez FINMA. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że FINMA wydała już stosowne wytyczne, w których wyjaśnia, w jaki sposób szwajcarskie przepisy AML oraz przepisy dotyczące papierów wartościowych mogą zostać zastosowane w przypadku kryptowalutowego upubliczniania spółki.


Blockchain i finanse bez tajemnic. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Zapraszamy na nasz profil na Patronite.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO