W Krakowie przyjęto rezolucję o klimatycznym stanie wyjątkowym

Projekt złożony przez Łukasza Gibałę poparło 24 radnych, a przeciwko był m.in. klub Prawa i Sprawiedliwość. Tym samym Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono klimatyczny stan wyjątkowy (climate emergency).

· 2 min read
W Krakowie przyjęto rezolucję o klimatycznym stanie wyjątkowym

Kraków jest pierwszym polskim miastem, w którym został przegłosowany projekt wprowadzający klimatyczny stan wyjątkowy jako odpowiedź na kryzys klimatyczny. Radni i radne klubu Kraków dla Mieszkańców, którego liderem jest Łukasz Gibała, postanowili o przyjęciu formy rezolucji wzywającej władze centralne do podjęcia konkretnych działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Warto wspomnieć, że projektodawca wprost argumentował, iż to właśnie parlament ma stosowne uprawnienia do działania w kwestii walki z kryzysem klimatycznym.

Celem jest pokazanie, że Polska również poważnie traktuje temat zmian klimatycznych powiedział Łukasz Gibała.

Rezolucja jest aktem co prawda symbolicznym, jednak zawiera propozycje powołania speckomórek w ramach resortów, których kompetencje obejmują m.in. kwestię emisji gazów cieplarnianych i dostosowania kraju do zmian klimatycznych, a także działań informacyjnych, które byłyby finansowanie z budżetu państwa.

W trakcie obrad na sali obecni byli aktywiści i aktywistki m.in. ruchów Extinction Rebelion, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego czy też EarthStrike. Wywiesili oni transparenty z hasłami dotyczącymi sprzeciwu wobec betonowania przestrzeni miejskiej oraz roli zieleni dla Krakowa.

Zmiany klimatu najbardziej wpłyną na nasze pokolenie. Teraz jest najwyższy czas, by ponieść odpowiedzialność za nasze czyny. Dlatego proszę was, radnych, byście robili wszystko, co w waszej mocy, by zapewnić sobie i nam lepszą przyszłość mówiła Joanna Osmańska z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Radni i radne głosujący przeciwko rezolucji wspomnieli o rozwoju nowych technologii, które miałyby chronić ludzi przed tragicznymi skutkami kryzysu klimatycznego. W podobny sposób wypowiedział się także jeden z radnych klubu Jacka Majchrowskiego. Natomiast jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że walka z ciepleniem klimatu może być inspirowana przez przedsiębiorców, którzy rzekomo mieliby czerpać z niej korzyści.

Konstytucja mówi o tym, że państwo ma zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne dla tego i przyszłych pokoleń oraz wspierać działania proekologiczne obywateli. Niech Kraków wreszcie przywoła Warszawę do porządku powiedziała Natalia Matuszak, jedna z działaczek ekologicznych.

Ostatecznie projekt rezolucji zyskał poparcie większości radnych i został przegłosowany 24 głosami.


Alternatywa popiera walkę ze zmianami klimatu i globalnym ociepleniem. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO