Krewni bojowników ISIS uciekli z obozu. Trump ma nadzieję, że Kurdowie będą się wycofywali

785 członków rodzin bojowników Państwa Islamskiego uciekło z obozu Ain Issa na północy Syrii, po tym, jak strażnicy uciekli z powodu tureckiej inwazji.


Krewni bojowników ISIS uciekli z obozu. Trump ma nadzieję, że Kurdowie będą się wycofywali

Z obozu Ain Issa, w którym przetrzymywani byli członkowie i członkinie rodzin bojowników Państwa Islamskiego (ISIS), uciekło 785 osób. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało także, że strażnicy i strażniczki zdecydowali się na pozostawienie obozu, ponieważ zbliżają się tureckie siły zbrojne.

Na Twitterze opublikowane zostało zdjęcie przez Jenan Moussa, które ma przedstawiać uciekające osoby spokrewnione z bojownikami ISIS.

Oddelegowani do pilnowania obozu strażnicy i strażniczki wycofali się w związku z ofensywą sił zbrojnych Turcji oraz finansowanych przez władze tureckie najemników, którzy odpowiedzialni są m.in. za zbrodnie wojenne na cywilach. Dzisiaj Kurdowie i Kurdyjki stracili kolejne miasto graniczne, którym jest Tall Abyad, a wojska Turcji starają się przyspieszyć swoją ofensywę.

Donald Trump wyraził natomiast nadzieję, że Kurdowie i Kurdyjki, którzy przez ostatnie lata wzięli na siebie ciężar walk z Państwem Islamskim, będą się szybko wycofywali. O tym też prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział w trakcie spotkania z wyborcami i wyborczyniami:

Mam nadzieję, że Kurdowie się wycofają. bardzo trudno jest wygrać z siłami mającymi lotnictwo. Kurdowie ich nie mają, a my zapłaciliśmy Kurdom dużo pieniędzy. Nie zapominajcie, iż walczą oni o swoje terytorium i nie pomogli nam w walce o nasze.

Na swoim profilu na Twitterze Trump skomentował wycofanie wojsk amerykańskich i pozostawienie dotychczasowych sojuszników samych w wojnie z Turcją i najemnikami:

To bardzo mądre dla odmiany nie być uwikłanym w intensywne walki wzdłuż tureckiej granicy Ci, którzy wciągnęli nas do wojny na Bliskim Wschodzie, wciąż zachęcają do walki. Nie mają pojęcia, jak złą decyzję podjęli. Dlaczego nie proszą o wypowiedzenie wojny?

Czytaj więcej: Wspierani przez Turcję najemnicy dokonali pierwszych zbrodni wojennych w Syrii


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO