Krowa+? Świnia+? Nie panikujmy

Internet obiegła wieść, jakoby PiS miał zapewnić każdemu rolnikowi dopłatę 100 zł do tucznika, 500 zł do krowy. Wiele osób zaczęło niesłusznie panikować.


Krowa+? Świnia+? Nie panikujmy

Ostatnimi czasy, w polskiej polityce pozaparlamentarnej dzieje się naprawdę dużo. Właśnie rozpoczął się strajk nauczycielski, ostatnio mogliśmy usłyszeć o szokujących protestach rolników. A wybory do europarlamentami zbliżają się wielkimi krokami. Powiem lekko z przekąsem – to czas, gdy politycy mogą obsypać nas wszystkich populistycznymi obietnicami.

A PiS nie zamierza być gorszy, więc na swojej sobotniej konwencji, która odbyła się w Kadzidle, Jarosław Kaczyński nazwał swoje ugrupowanie "prawdziwą partią polskiej wsi". Podkreślał, że będzie walczył przede wszystkim o wyższe dotacje unijne czy o bardziej sprawiedliwy ich podział (aby nie tylko duże gospodarstwa rolne mogły cieszyć się dopłatami). Mimo wszystko, media najbardziej skupiły swoją uwagę na postulacie "100 zł za tucznika, 500 zł za krowę".

Pojawiły się też takie memy jak te:

Źródło: Sekcja Gimnastyczna

W dobie Internetu, codziennie napotykamy na setki informacji. Wiele z nich to fake-newsy, manipulacje czy zwyczajne uproszczenia dlatego musimy być zawsze czujni. Tak jesteśmy uczeni. Tym razem jednak ludzie nie starali się nawet dojść do sedna tematu i czytając chyba same, niekiedy dość click-baitowe nagłówki, doszli do wniosku, że wszystko to ma być finansowane z budżetu. Prawda jest zgoła odmienna. Pieniądze te mają pochodzić z II filaru Wspólnej Polityki Rolnej, więc upraszczając można powiedzieć, że "od UE".

Wspieram oczywiście strajk nauczycielski, ale krytykując PiS, powinniśmy robić to rozważniej. Dopłaty nazwane satyrycznie Krowa+ i Świnia+ nie mają nic wspólnego z podwyżkami dla nauczycieli, na które szłyby pieniądze z budżetu. Sprawę trafnie ujął Adrian Zandberg, lider partii Razem:

Dziennikarze związani z Platformą drugi dzień ekscytują się tak zwaną "Krową Plus". Czytam poważnych publicystów, którzy...

Gepostet von Adrian Zandberg am Sonntag, 7. April 2019
Wypowiedź Adriana Zandberga

Alternatywa jest miejscem swobodnej dyskusji i wymiany opinii. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami? Jeżeli tak, wyślij email do naszej redakcji.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO