Do końca roku kryptowaluty będą zwolnione z podatku PCC

Ministerstwo Finansów rozpoczęło proces regulacji podatkowej rynku kryptowalut. Podatek został zniesiony na okres roku, a MF szykuje nowelizację rozporządzenia w celu przedłużenia okresu abolicji podatkowej do końca roku.

· 2 min read
Do końca roku kryptowaluty będą zwolnione z podatku PCC

Od 2018 roku w Polsce jest ciągle problem z podatkiem PCC, który zgodnie z obecnym prawem powinien być naliczany do każdej wymiany walut cyfrowych. Jednak od strony praktycznej realizacja tego jest prawie niemożliwa, podobnie jak wyliczenie sumy podatku.

Kiedy Ministerstwo Finansów na początku 2018 roku wezwało do zapłaty podatku PCC, polska społeczność kryptowalut zareagowała gwałtownie. Zorganizowany został także protest pod siedzibą resortu finansów, który został wsparty m.in. przez Sylwestra Suszka, ówczesnego prezesa giełdy kryptowalut BitBay i Polskie Stowarzyszenie Bitcoin.

W wyniku protestu i reakcji społeczności resort finansów rozpoczął prace nad uregulowaniem rynku kryptowalut. Pomimo tego, problem PCC pozostał, jednak podatek został zniesiony na okres roku. Powoli czas zwolnienia dobiega końca, w związku z tym Ministerstwo Finansów zdecydowało się przygotować projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych związanych z cyfrowymi walutami. Na mocy nowelizacji okres abolicji podatkowej będzie przedłużony do końca bieżącego roku.

Fragment przygotowanej przez Ministerstwo Finansów nowelizacji rozporządzenia.

Obecnie, aby rozliczyć samodzielnie podatek, podatnik musi w swoim zakresie ustalić cztery rzeczy: moment uzyskania przychodu, źródło przychodu, moment poniesienia kosztu oraz należny podatek. W nadchodzącym roku będzie też jasno określona stawka podatku liniowego, która wynosić będzie 19 procent. Aktualnie w trakcie roku nie należy wpłacać zaliczek na podatek, zaś zapłaty dokonać należy nie później niż 30 kwietnia, czyli tak, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej giełdy papierów wartościowych.

Rząd poinformował także, że abolicja podatkowa związana z podatkiem PCC nie wpłynie w sposób negatywnych na budżet państwa.


Bądź na bieżąco z rynkiem kryptowalut. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO