Kryptowaluty zasilają budżet WikiLeaks po aresztowaniu Assange'a

Po tym jak brytyjska policja aresztowała 11 kwietnia 2019 roku Juliana Assange'a, założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks, internauci i internautki zaczęli wpłacać kryptowaluty, aby zapewnić fundusze na obronę Assange'a.

· 1 min read
Kryptowaluty zasilają budżet WikiLeaks po aresztowaniu Assange'a

11 kwietnia 2019 roku władze Republiki Ekwadoru unieważniły azyl polityczny Juliana Assange'a, który schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Stany Zjednoczone szybko wystąpiły z wnioskiem o ekstradycję dziennikarza. Amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył go o spiskowanie z Chelsea Manning, która przekazała demaskatorskiej organizacji tajne materiały rządowe.

Organizacje zajmujące się ochroną praw obywatelskich i wolności prasy potępiły aresztowanie Assange'a.

Aresztowanie Juliana Assange'a, osoby, która założyła demaskatorską organizację działającą nieprzerwalnie od 2006 roku, szybko rozpętało burzę w Internecie, w tym w serwisach społecznościowych. Rozpoczęła się wówczas zbiórka pieniędzy na zapewnienie funduszy na obronę prawną założyciela i wydawcy WikiLeaks, któremu grozi ekstradycja do Stanów Zjednoczonych. Na konto organizacji wpływają nie tylko pieniądze fiducjarne, czyli np. polski złoty czy też euro, ale również kryptowaluty, szczególnie Bitcoin.

Liczba wpłat, jak i ich wysokość, gwałtownie wzrosła zaraz po tym jak demaskatorska organizacja opublikowała wpis na Twitterze z prośbą o wsparcie finansowe. W przeciągu 24 godzin od chwili opublikowania tweeta, na bitcoinowy portfel WikiLeaks wpłynęło 314 transakcji o łącznej wartości wynoszącej ok. 34 000 dolarów. Może wydawać się, iż nie jest to wyjątkowo duża kwota, jednak należy pamiętać, że do tego dochodzą wpłaty w formie konwencjonalnej i że każdego dnia na konto WikiLeaks wpływają nowe datki.

Zauważalne jest także to, że wraz ze wzrostem poziomu niezadowolenia z powodu aresztowania Juliana Assange'a, które zostało uznane za zamach na wolność mediów, rośnie również liczba wpłat na konto WikiLeaks.

Julian Assange jest gotowy współpracować ze Szwecją. Będzie walczył z ekstradycją do USA.

Szwecja rozważa ponowne otwarcie sprawy przeciwko Assange'owi.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO