Kryzys klimatyczny można zwalczać wielkimi plantacjami w regionach pustynnych

Kryzys klimatyczny można zwalczać wielkimi plantacjami w regionach pustynnych

Bio-geoinżynieria, czyli wpływ na biosferę naszej planety, jest jednym z narzędzi, które możemy wykorzystać, aby rozwiązać kryzys klimatyczny.

· 3 min read

Ogromne plantacje, które zostałyby umiejscowione w pustynnych regionach na świecie, mogłyby przyczynić się do walki ze zmianami klimatu stanowiącymi jedno z największych zagrożeń egzystencjalnych w historii. Rośliny wiążą bowiem dwutlenek węgla, a tym samym pozwalają go magazynować. To pierwsza zaleta. Drugą jest fakt, iż wielkie plantacje roślin mogą przyczynić się do obniżenia średniej temperatury oraz wywołać opady deszczu w suchych regionach na naszej planecie, dodatkowo pomagając ludności tam zamieszkującej.

Ta specjalna technika bio-geoinżynierii ma ogromne znaczenie w związku z kryzysem klimatycznym, któremu ludzkość musi stawić czoła. Takie plantacje mogące wywołać opady mogłyby skutecznie przeciwdziałać niedoborowi wody oraz znacząco ograniczać emisję gazów cieplarnianych. Plantacje roślin, takich jak np. Jojoba, mają zdolność wytwarzania większej ilości energii słonecznej pochłoniętej przez powierzchnię Ziemi. W dalszej kolejności rośliny te uwalniają większość energii w postaci ciepła. Taki ciepły obszar o niskim ciśnieniu powietrza rozwijałby się następnie nad pustynią, aby tworzyć tzw. obszary upwellingowe prowadzące do tworzenia się chmur oraz opadów deszczu.

Dzięki takim plantacjom roślinnym na pustyni możliwe byłoby "wytwarzanie" deszczu, czemu sprzyjałby tamtejszy klimat. Tego typu rozwiązanie byłoby znaczącym krokiem mającym na celu uczynienie życia ludzi w pustynnych regionach lepszym, bardziej znośny, poprzez wpływanie na pogodę z wykorzystaniem wielkich plantacji.

Już kiedyś naukowcom z University of Hohenheim w Stuttgarcie udało się opracować globalny indeks zawierający informacje, gdzie tego typu metoda mogłaby być najbardziej skuteczna. Indeks ten został opublikowany w renomowanym czasopiśmie naukowym Proceedings of the National Academy of Sciences. Naukowcy wskazali też, iż efektywność jest zależna od regionu oraz pory roku, a także od prędkości wiatru i sytuacji atmosferycznej. Dzięki zespołowi badawczemu możliwe jest wyznaczenie obszaru, które nadają się do uprawy roślin na dużą skalę w celu wywołania opadów deszczu. Obszary, które otrzymały najlepszą wartość w indeksie (3), to Sahara, Namibia oraz Arabia Saudyjska.

Indeks opublikowany przez naukowców z University of Hohenheim w Stuttgarcie.

Bio-geoinżynieria, czyli świadome działania na rzecz poprawienia klimatu na planecie poprzez wpływanie na ziemską biosferę, jest więc kolejnym narzędziem, które może pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi.

Warto tutaj dodać, że w przypadku tej metody walki z kryzysem klimatycznym, istotne znaczenie ma rodzaj rośliny. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są rośliny jojoba, gdyż wiążą one duże ilości CO2 oraz są odporne na wysokie temperatury, które są charakterystycznym elementem pustynnych obszarów na Ziemi. Rośliny te pozwalają odzyskiwać dwutlenek węgla z atmosfery, a więc mogą złagodzić skutki kryzysu klimatycznego oraz skutecznie przeciwdziałać jego dalszemu rozwojowi.

Człowiek doprowadził do kryzysu klimatycznego i człowiek może go rozwiązać właśnie z wykorzystaniem m.in. bio-geoinżynierii.

Co więcej, rośliny mają inne zalety. Wśród nich jest to, że można je wykorzystać do produkcji wysokiej jakości oleju. Widzimy więc zastosowanie także ekonomiczne. Mogą też być używane do produkcji energii jako biomasa. Same zaś rośliny jojoba potrzebują jedynie niewielkiej opieki do rozwoju, tj. umiarkowanego nawadniania, jednak sama woda nie musi być tej samej jakości, co woda zdatna do picia.

Related Articles

Koronawirus (COVID-19) objawy
· 1 min read
Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read