Kultura biznesowa - różnice kulturowe w biznesie międzynarodowym

Nie od dziś wiadomo, że podstawą efektywnego jak i skutecznego biznesu jest etykieta oraz kultura osobista. Jeśli mamy do czynienia z biznesem międzynarodowym, to równie ważna jest znajomość różnic kulturowych. Ich znawstwo jest kluczem do prowadzenia skutecznych interesów międzynarodowych.

· 4 min read
Kultura biznesowa - różnice kulturowe w biznesie międzynarodowym

Trzeba pamiętać, że każdy kraj, każda kultura ma własny zestaw wzorców zachowań. W końcu co kraj to obyczaj. Nieznajomość różnic kulturowych podczas planowania międzynarodowej współpracy biznesowej może doprowadzić to tzw. fiasku niejedno spotkanie biznesowe z zagranicznym partnerem. Zatem na co należy zwrócić uwagę, zaczynając interesy z firmami zagranicznymi?

Niektóre zasady kultury biznesowej za granicą są oczywiste – partnerowi z kraju muzułmańskiego podczas spotkania nie zaproponujemy alkoholu albo potrawy z wieprzowiny, a podczas rozmowy z partnerem z Chin nie będziemy krytykować polityki tamtejszych władz. Większość z zasad kultury biznesowej dotyczy jednak bardziej subtelnych spraw, takich jak stosunek do hierarchii bądź właściwie używanie, jak i interpretowanie gestów. Szczególnie uważnym należy być na rynku azjatyckim.

Chiny: Prowadząc interesy z chińskimi firmami, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim powinno się przestrzegać zasad hierarchii. Niezachowanie takiej etykiety jest tam bowiem postrzegane jako próba poniżenia. Dlatego należy pamiętać, by okazać szacunek osobom stojącym wyżej w hierarchii, poprzez zwracanie się do nich używając właściwych tytułów, np. „panie inżynierze”, „panie doktorze”. Następną ważną kwestią jest wymiana wizytówek. Jest ona ważnym elementem etykiety w relacjach z Chińczykami. Wizytówkę wręcza się obiema rękami, a jeśli to my ją otrzymujemy, należy ją od razy przeczytać, trzymając ją w obu dłoniach. Nie wypada się również spóźniać na spotkanie (spóźnienie dłuższe niż 10 min jest obraźliwe), a sama kolacja biznesowa nie może trwać dłużej niż 2h. Sygnałem do zakończenia takiej kolacji jest podanie owoców.

Korea: Jeśli chodzi o rynek koreański to ważne, są następujące zasady. Podczas powitania należy lekko się ukłonić (schylenie całego tułowia). Istotne jest również zachowanie hierarchii przy stole. Podczas spotkania biznesowego siada się do stołu z zachowaniem rangi, a „szef koreańskiej delegacji” powinien być obsłużony jako pierwszy. Kolejną kwestią jest pozwolenie zachowania twarzy – należy starannie unikać zachowań, które mogłyby postawić Koreańczyka w trudnej, kłopotliwej bądź niezręcznej sytuacji. Dystans jest również ważny. Mimo że Koreańczycy są otwarci to, powinno się unikać poklepywania po ramieniu czy innych tego typu gestów (są one akceptowane tylko pomiędzy przyjaciółmi).

Japonia: Na rynku japońskim powinno się zwracać uwagę na dane zwyczaje. Podczas spotkań biznesowych mile widziane są prezenty. Należy jednak pamiętać, że najważniejsza jest ich jakość, wartość zdecydowanie mniej. Opakowanie takiego prezentu powinno być schludne i atrakcyjne. Trzeba pamiętać jednak, żeby nie używać czarnego czy białego koloru opakowania. Niezbędne jest również posiadanie dużej ilości wizytówek drukowanych dwustronnie w języku polskim oraz japońskim (bądź w angielskim). Wymiana wizytówek służy sformalizowaniu przedstawiania się oraz pomaga ustalić status wymieniających się nimi osób. Należy pamiętać, że wizytówki podobnie jak w Chinach wręczamy oburącz. Bardzo ważna jest też inwestycja w dobrego tłumacza. Zabranie go na spotkanie biznesowe daje sygnał, że poważnie angażujemy się w działania w celu nawiązania współpracy.

Natomiast jeśli chodzi o rynek europejski, warto zwrócić uwagę na kilka przydatnych kwestii. My Europejczycy jesteśmy przyzwyczajeni do patrzenia sobie w oczy i jest to dla nas norma (w przeciwieństwie do Chin, gdzie w trakcie powitania dobrze jest nieco spuścić wzrok - patrzenie prosto w oczy powoduje zakłopotanie). Wręczanie upominków to delikatna sprawa. Tak jak wcześniej zostało to wspomniane prezenty są mile widziane w wielu krajach Azji, ale już u nas w Europie mogą przysporzyć kłopotów, gdyż zostaną uznane za objaw korupcji. Niemcy: Zaczynając współpracę na rynku niemieckim musimy pamiętać, że Niemcy lubią planować. Określają oni skrupulatnie kolejne kroki od początku do końca danego projektu. Nie zaczną pracy, dopóki cały plan nie będzie gotowy. Nasi sąsiedzi cenią sobie również podejście do czasu. Są bardzo punktualni, więc nie należy się spóźniać, ale jeśli już to spóźnienie ma nastąpić to warto poinformować o tym wcześniej telefonicznie. W Niemczech zwracając się do posiadacza tytułu naukowego np. doktora,  nie zapomnijmy go wymienić. A jak prezentuje się sytuacja w innych państwach Europy? Francuzi są znani z szybiego robienia interesów, ale są w stanie też szybko się z nich wycofać. Włosi natomiast mają w zwyczaju spóźniać się na spotkania (nie jest to dla nich niczym dziwnym), dlatego nie bądźmy zdziweni jak nasz partner biznesowy pojawi się z 15 minutowym opóźnieniem. Hiszpanów za to nie interesują szczegóły, tylko obserwują swojego potencjalnego partnera biznesowego i bedą z nim współpracować tylko wtedy, gdy go polubią i uznają go za szlachetną osobę.

Wiedza na temat międzynarodowych różnic kulturowych w biznesie jest niezwykle istotna. Z zasady ludzie działają zgodnie z wartościami własnej kultury. Dlatego zawsze należy pamiętać, że nasi partnerzy biznesowi pochodzący z innego państwa, mającego inną kulturę mogą błędnie zinterpretować nasze zachowanie.

Źródła: https://www.helixpoland.com.pl/roznice_kulturowe/ , https://madebybusinessmama.com/2018/08/21/roznice-kulturowe-w-biznesie/https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/handel-zagraniczny/chce-eksportowac/prowadze-handel-zagraniczny-przydatne-informacje/roznice-kulturowe-w-biznesie , https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwi4jajBufDqAhXEk4sKHb9ZAt4QFjABegQIBBAB&url=https%3A%2F%2Fwww.trade.gov.pl%2Fpl%2Fanalizy-rynkowe%2Fpozostale%2Finne%2F261926%2Croznice-kulturowe-w-biznesie.html.pdf&usg=AOvVaw2FJwX98at56K3KRlP6S4V9