Łańcuch dla Klimatu pod KPRM. "Jaką przyszłość nam zbudujecie?"

Aktywiści i aktywistki Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zorganizowali happening pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Zwracali uwage na nadchodzącą Radę Europejską oraz na konieczność podniesienia ambicji Unii Europejskiej w kontekście redukcji emisji gazów cieplarnianych. fot. Nawojka Ciborska

· 1 min read

Aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego 15 czerwca zorganizowali Łańcuch dla Klimatu. Ponad 100 osób stało przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, trzymając banery o odbudowie europejskiej gospodarki zgodnie z raportami Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC). Wydarzenie jest ściśle powiązane z nadchodzącym szczytem Rady Europejskiej, na której przedstawiciele i przedstawicielki będą dyskutowali o budżecie zarówno na odbudowę gospodarki europejskiej po kryzysie gospodarczym związanym z pandemią COVID-19, jak i na dalszy rozwój gospodarki europejskiej.

Aktywiści nawoływali do brania w tych ustaleniach pod uwagę badań i raportów naukowych na temat postępującego kryzysu klimatycznego.

„Mając zaplanowany konkretny budżet już teraz, budować bezpieczną przyszłość można zacząć natychmiast, co zwiększa możliwość na sprawiedliwą transformację energetyczną” - mówi Julia Keane, aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Na wielu transparentach znajdywały się takie hasła jak „słuchajcie głosu nauki". Aktywiści i aktywistki podkreślali tym konieczność opierania się na opiniach naukowców przez polityków.

"Pandemia pokazała nam, że w kryzysie umiemy słuchać naukowców — w trakcie pandemii słuchaliśmy WHO, w postępującym kryzysie klimatycznym powinniśmy słuchać IPCC" - tłumaczy Dominika Lasota, aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Analogiczne Łańcuchy dla Klimatu odbywają się w innych stolicach europejskich państw. Taka forma oraz europejski wydźwięk akcji mają podkreślić fakt, że mierząc się z kryzysem o skali globalnej, musimy solidaryzować się w działaniach.

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read