Łańcuszki świateł widoczne również nad Polską

Coraz więcej internautów zgłasza nietypowy widok na niebie. Widoczne po zmroku ciągi kilkudziesięciu punktów świetlnych poruszających się jeden za drugim. Wygląda to jak scena z filmu Science Fiction. Czy to UFO?

· 2 min read
Łańcuszki świateł widoczne również nad Polską

Nad Polską, ale nie tylko, od kilku dni można obserwować przelatujące rzędy kilkudziesięciu świateł. Nie jest to UFO, jest to wytwór człowieka. Chodzi o konstelację sztucznych satelitów Starlink wysłanych w kosmos przez firmę Spacex Elona Musk-a. Obecnie można zaobserwować około 60 satelitów.

Czy jesteśmy śledzeni?

Na pewno nie przez satelity Starlink, które firma Spacex umieszcza na orbicie ziemi. Ich zadaniem będzie dostarczenie Internetu drogą satelitarną na całej ziemi, nawet do miejsc kompletnie odciętych od łączności, jak środek pustyni, puszcza amazońska i tym podobne. Same satelity znajdują się około 350 kilometrów nad ziemią. Obecnie przelatujące nad ziemią satelity to już trzecia paczka satelitów, jaką Spacex umieścił na orbicie. Start odbył się 7 stycznia 2020 roku. Wcześniejsze starty odbyły się w maju i listopadzie 2019 roku.

Czy jeszcze zobaczymy kosmos?

Obecnie przelatujących satelitów Starlink jest 60. Z czasem przestaną one być widoczne na niebie w tak spektakularny sposób, gdyż odległości między nimi będą się stopniowo powiększać i nie będą już latały w jednym rzędzie. Firma Muska planuje umieścić na orbicie 12 tysięcy takich satelitów, które będą krążyły nad ziemią w trzech powłokach – konstelacjach. Będą przelatywać 350, 550 i 1150 kilometrów nad ziemią. W świecie naukowym coraz częściej można spotkać się z opinią, że takie mega-konstelacje mogą być niebezpieczne, gdyż mogą się w łatwy sposób zderzać z kosmicznymi śmieciami, zwłaszcza tymi latającymi w okolicach najwyższej powłoki (1150 km.). Planowana ilość satelitów może mieć też znaczny wpływ na obserwacje teleskopów optycznych oraz radioteleskopów. Jak podaje BBC firmy zaangażowane w projekt Starlink współpracują z astronomami, aby wpływ satelitów był jak najmniejszy na kosmiczny ekosystem.

Zawłaszczenie nieba

Pojawiają się głosy, że należy w odpowiedni sposób unormować prawnie takie działania, gdyż firma Elona Muska zawłaszcza sobie pewien spory kawałek przestrzeni kosmicznej w celach komercyjnych. Musk nie jest jedyny, gdyż na całym świecie kolejne firmy planują podobne przedsięwzięcia. W Tok FM Mariusz Grodzki z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego przyznał, że wieści o tym, że konstelacje Starlink-ów będą wysłane w kosmos były mocno ukrywane przez co naukowcy z całego świata nie mogli wyrazić swojej opinii na ten temat.

Przelot satelitów Starlink nad Polską

Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO