W poszukiwaniu Lenina, czyli jak oswaja się faszyzm

Bolszewizmem straszyło się od 1917 roku. Straszył tym Hitler, Mussolini, Franco. Straszyli tym polscy Endecy. Dzisiaj, kiedy związek radziecki nie istnieje już od ponad 25 lat, a Lenin nie żyje od prawie 100 temat powraca.

· 1 min read
W poszukiwaniu Lenina, czyli jak oswaja się faszyzm

Internet szeroko obiegło przemówienie Donalda Tuska, którego fragment jest ostatnio szczególnie chwalony przez opinię publiczną.

Dlaczego Wy nie mielibyście pokonać współczesnych Bolszewików? - stwierdził były premier.

Epidemia strachu

Bolszewizmem straszyło się od 1917 roku. Straszył tym Hitler, Mussolini, Franco. Straszyli tym polscy Endecy. Dzisiaj, kiedy związek radziecki nie istnieje już od ponad 25 lat, a Lenin nie żyje od prawie 100, temat powraca.

Dziś kiedy w siłę rosną na całym świecie nacjonalizmy, a ruchy neofaszystowskie i neonazistowskie są najsilniejsze od lat prawica i narodowcy mają tendencję do przenoszenia dyskursu z faszyzmu na komunizm. Chodzi o opluwanie nie istniejącego ruchu komunistycznego, by nie mówić i nie zwracać uwagi na silne nastroje faszystowskie.

Plakat niemiecki z roku 1944

‌O oswojonym faszyzmie

Poczynając od nieśmiertelnej okładki Do Rzeczy z nagłówkiem "Hitler był lewakiem", a kończąc na okrzykach- "A na drzewach zamiast liści wisieć będą komuniści" zarówno na ulicy, w prasie, jak i w polityce mówi się dużo o nieistniejących komunistach.

To, że ruchy neonazistowskie i neofaszystowskie używają tego fortelu raczej nie dziwi. Jest w tym pewna logika, bo przecież chodzi o odsunięcie od siebie jakichkolwiek podejrzeń i pozostanie w cieniu. Jednak te słowa z ust polityka, który stać powinien w opozycji do zagrywek prawicy nasuwa pytanie.

Czy D. Tusk nieświadomie oswaja faszyzm przenosząc nienawiść na komunistów, czy też świadomie gra na antykomunistycznych nastrojach Polaków, by ugrać dla siebie i swojej partii poparcie. Zastanawiające jest to również dlatego, że obecnej partii, do której były premier chciał porównać bolszewików bliżej jest do faszyzmu, niż komunizmu.

Czy tak trudno jest dzisiaj ze sceny, mównicy wypowiedzieć słowa - "Faszyzm", "Nacjonalizm"?


Bądź zawsze na bieżąco. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read