Liderzy Wenezueli jako "zagrożenie dla interesów USA" w regionie

Liderzy Wenezueli jako "zagrożenie dla interesów USA" w regionie

Tajny dokument NSA: Przywództwo Wenezueli jako cel wywiadowczy i zagrożenie dla interesów USA.

· 2 min read

Archiwum dokumentów amerykańskiej National Security Agency (NSA) jest źródłem wielu informacji na temat geopolityki na całym świecie. Wśród dokumentów znajduje się m.in. dokument NSA dotyczący Wenezueli.

Dokument ten nosi nazwę Prezydent Wenezueli Chavez: Ideologiczny następca Castro. Mimo, że NSA skupia się w nim na Hugo Chavezie, dokument dokładnie ukazuje stosunek Stanów Zjednoczonych do liderów Wenezueli również współcześnie.

Amerykańska agencja nie ukrywa, że uważa przywództwo Republiki Wenezueli jako cel wywiadowczy.

Pierwsza strona sklasyfikowanego dokumentu NSA.

W dokumencie z dnia 18 marca 2005 roku można przeczytać, że ówcześnie urzędujący prezydent George W. Bush uważał prezydenta Hugo Chaveza jako "zagrożenie dla demokracji w regionie oraz zagrożenie dla interesów USA w szczególności".

[...] z punktu widzenia SIGINT, Wenezuela stanowi szczególnie trudne wyzwanie: z Castro jako jego mentorem, Chavez nauczył się, że ważne jest bezpieczeństwo komunikacji i upewnił, że jego podwładni też to rozumieją.

W dokumencie NSA można również przeczytać, że władze Wenezueli aktywnie pracowały od czasów Chaveza nad ograniczeniem zależności Wenezueli od Stanów Zjednoczonych, np. w zakresie handlu ropą, która jest naturalnym bogactwem tego kraju.

Druga strona sklasyfikowanego dokumentu NSA.

Dokument National Security Agency również wspomina, że NSA pracuje wspólnie z innymi partnerami w ramach Wspólnoty Wywiadów (Intelligence Community) nad zwiększeniem efektywności zbierania i przetwarzania danych związanych z Wenezuelą.

Poniżej publikujemy oryginalny dokument.


Chcesz poznać więcej sekretów? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze.

Uważasz, że misją mediów jest informowanie opinii publicznej, czyli również Ciebie, o tym, jak agencje łamią Twoje prawo do prywatności? Wesprzyj niezależne dziennikarstwo, które rzuca światło na to, co jest ukrywane przed opinią publiczną.

CHCĘ WESPRZEĆ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO