Twórca Linuksa nie martwi się, że Microsoft może zaszkodzić Linuksowi

Linus Torvalds, twórca Linuksa, jest zdania, że zarzuty społeczności przeciw Microsoftowi są błędne i że firma nie stanowi zagrożenia dla społecznościowego projektu.


Twórca Linuksa nie martwi się, że Microsoft może zaszkodzić Linuksowi

Linus Torvalds, czyli człowiek, który stoi za Linuksem, jest przeciwny argumentom odnoszącym się w sposób negatywny do Microsoftu. Jego zdaniem nie ma potrzeby obawiania się, że Microsoft miałby wykorzystać strategię EEE, czyli "embrace, extend, extinguish" ("objąć, rozszerzyć, wygasić"), którą koncern wielokrotnie używał, aby niszczyć konkurencyjne projekty i technologie.

W ciągu ostatnich czterech lat firma Microsoft zaskoczyła społeczność open source swoimi działaniami. Mowa tutaj o wsparciu finansowym dla Linux Foundation, umożliwieniu instalacji dystrybucji Linuksa w systemie Windows za pośrednictwem Windows Store. W maju 2019 roku korporacja wydała nową wersję Windows 10 Insider Preview, w której został wdrożony Windows Subsystem for Linux 2, który zawiera jądro Linux, by pozwolić użytkownikom Windowsa uruchamiać większej liczby aplikacji stworzonych na Linuksa.

Podczas gdy Torvalds wraz z innymi deweloperami jest zdania, że Microsoft może chcieć kontrolować rozwój Linuksa, to sam Torvalds uważa, iż korporacja nie jest w stanie kontrolować systemu z powodu natury systemu operacyjnego, który jest licencjonowany na zasadzie open source (GPL2).

Rozmawiam z inżynierami Microsoftu na różnych konferencjach i mam wrażenie, że się zmienili, że są szczęśliwi. I są naprawdę zadowoleni pracując na Linuksie. Więc całkowicie odrzuciłem wszelkie rzeczy przeciwko Microsoftowi — powiedział Linus Torvalds w rozmowie z ZDNet.
Linus Torvalds

Linus Torvalds dodał także, że wie, iż wszystkie firmy, które angażują się w rozwój tego systemu operacyjnego, mają swoje własne cele, które bazują na chęci czerpania zysków z Linuksa. Dla przykładu Torvalds podał Microsoft, który wspiera rozwój otwartoźródłowego systemu, gdyż ponad 50% systemów platformy Azure to Linux. To oznacza, iż dla giganta z Redmond Linux jest istotny z punktu widzenia biznesowego, więc stąd wynika jej zainteresowanie jego rozwojem, a nie bezpośrednim konkurowaniem.

Warto dodać, że Microsoft ma własna dystrybucję Linuksa przeznaczoną dla Azure, podobnie jak Amazon dla AWS i Oracle ze swoim Oracle Linux.


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO