List do społeczności LGBTQ i sojuszników i sojuszniczek

Bądźmy odważni i odważne. Bądźmy zaangażowani i zaangażowane.

· 3 min read
List do społeczności LGBTQ i sojuszników i sojuszniczek

Od wydarzeń w nowojorskim klubie Stonewall, które zapoczątkowały długi marsz emancypacji i walki o podstawowe prawa człowieka dla społeczności LGBTQ, minęło już 50 lat. W tym czasie dokonano olbrzymiego postępu, którego fundamentem jest fakt, że prawa osób LGBTQ są prawami człowieka i że każdy człowiek niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej zasługuje na szacunek i godne traktowanie. W wielu krajach wprowadzono równość małżeńską i związki partnerskie, pojawiły się stosowne regulacje prawne chroniące przed dyskryminacją. Zrozumiano także, że rodziną nie jest wyłącznie związek kobiety i mężczyzny, lecz również mężczyzny i mężczyzny czy kobiety i kobiety. Jednak na tym nie kończy się ten wyjątkowo długi marsz, szczególnie w Polsce.

Źródło: Stonewall Forever

W kraju, w którym żyjemy, sytuacja społeczności LGBTQ jest trudna. Nie jest tu mowa jednak tylko o braku związków partnerskich i równości małżeńskiej, lecz o trwającej nagonce na ludzi, którzy po prostu kochają i chcą być sobą; o jakże negatywnym zjawisku dyskryminacji występującej w miejscach pracy, w szkołach, a także nieraz i w rodzinach. Już wielokrotnie mogliśmy się dowiedzieć o skutkach wyniszczającego szczucia na innych oraz prześladowaniach, w tym w szkolnictwie. Zapewne wszyscy dobrze pamiętamy tragedię do jakiej doprowadziła fala nienawiści, która przyczyniła się bezpośrednio do popełnienia samobójstwa przez 14-letniego Dominika Szymańskiego z Bieżunia. Pamiętamy też o 14-letnim Kacprze z Gorczyna, który po długotrwałym homofobicznym szykanowaniu popełnił samobójstwo. Podobnie pamiętamy i będziemy pamiętać o innych osobach, które spotkała lub nadal spotyka fala nienawiści ze strony innych.

Jednak oprócz pamięci ważne jest, abyśmy Wszyscy zrobili wspólnie krok naprzód, krok w stronę lepszej przyszłości. Aby móc takowy zrobić musimy pamiętać o tym, aby być solidarni i solidarne z każdym człowiekiem doświadczającym dyskryminacji, nagonki. Pamiętajmy też o tym, że ta solidarność musi być solidarnością wzajemną, a więc solidarnością nie tylko pomiędzy osobami LGBTQ, ale też pomiędzy społecznością LGBTQ i sojusznikami i sojuszniczkami.

Parada Równości w Warszawie. Fot. Jakub Karpiński

Przed Nami może być może jeszcze długa droga, aby w Naszym kraju prawa człowieka były w pełni przestrzegane, w tym prawo do zawarcia związku małżeńskiego oraz ochrony przed dyskryminacją i prześladowaniami. Jednak wspólnie, społeczność LGBTQ oraz sojuszniczki i sojusznicy, przejdziemy tę drogę: zaczynając od wzajemnego wsparcia i zrozumienia, a kończąc na wywalczeniu przestrzegania przez państwo praw człowieka, które są niepodważalne. Wszyscy tworzymy razem wspólnotę mającą siłę i pozytywną energię, które są potrzebne, aby zrobić krok do przodu.

Tym, którzy spotykają się z nienawiścią, z dyskryminacją, chcemy powiedzieć wprost: nie jesteście sami. Zawsze bowiem znajdą się ludzie, którzy będą Was akceptowali i wspierali nawet w najtrudniejszych momentach w życiu. Istnieją także różne organizacje, które są gotowe zapewnić Wam odpowiednią pomoc.

Na koniec nie można zapomnieć o tych, którzy działają na rzecz praw LGBTQ. Te osoby również zasługują na wsparcie i solidarność. Pamiętajmy i wspierajmy aktywistów i aktywistki, ponieważ każdego dnia wykonują niezwykle ważną pracę dla całej społeczności. Wspierajmy różnego rodzaju inicjatywy, działania, które mają na celu uczynić życie w kraju lepszym i bardziej przyjaznym. Któregoś dnia Polska będzie krajem, w którym prawa człowieka będą w pełni przestrzegane, a do tego potrzebne są odwaga i zaangażowanie.

I co najważniejsze, pamiętajmy o tym, że każdy i każda ma prawo być sobą, ma prawo kochać kogo chce; nikt nie może odebrać tych praw i nikt nie powinien być z tego powodu dyskryminowany.

Bądźmy odważni i odważne. Bądźmy zaangażowani i zaangażowane.

Dawid Wiktor
Założyciel & CEO, Media Scope Group

Ignacy Brees
Redaktor naczelny, Alternatywa


Alternatywa jest miejscem swobodnej dyskusji i wymiany opinii. Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

Chcesz podzielić się z nami swoimi przemyśleniami? Jeżeli tak, wyślij email do naszej redakcji.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO

Related Articles

Federacja Europejska vs Europa Narodów
· 1 min read
Co z tą demokracją?
· 3 min read
Zostawcie Muchę w spokoju
· 3 min read