Lista przebojów Unii Europejskiej

Parlament Europejski spotkał się z Komisją Europejską, aby wyłonić składankę piosenek pochodzących z krajów UE idealnych do słuchania podczas jazdy samochodem. Znalazło się na niej miejsce dla trzech polskich wykonawców.


Lista przebojów Unii Europejskiej

Na playliście "EU Road Trip" znajdziemy 79 utworów, które zostały wyłonione podczas wspólnych obrad. Jako reprezentantów Polski ustalono:

  • "Krakowski Spleen" Maanam.
  • "Pod Papugami" Czesława Niemena.
  • "Nie Ma Fal" Dawida Podsiadło.

Z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce europejskich wykonawców znajdziemy między innymi Abbę (Szwecja), Hoziera (Irlandia), Lukasa Grahama (Dania), Edith Piaf (Francja), Alvaro Solera (Hiszpania), Calvina Harrisa (Szkocja), a korzystając z tego, że Wielka Brytania nadal stanowi część Unii Europejskiej, znalazło się również miejsce dla Johna Lennona. Cała playlista jest miksem klasyki i nowoczesnych brzmień.

Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwsza inicjatywa muzyczna Unii Europejskiej. Na koncie UE znajdziemy też kilka innych składanek przygotowanych pod konkretne wydarzenia lub okazje. Na nich znalazło się miejsce dla dwóch diametralnie różniących się polskich artystów: Na playliście Erasmus, stworzonej dla młodzieży na wymianie w różnych krajach, pojawił się raper Taco Hemingway z piosenką "Fiji", a na tej z okazji trzydziestolecia wydarzeń z roku 1989 pojawił się utwór Jacka Kaczmarskiego "Mury".


Subskrybuj nas: Google News | FeedlyChcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO