Litwa wprowadza program e-rezydencji

Litwa podąża śladami Estonii i wprowadziła nowy program e-rezydencji dla cudzoziemców.


Litwa wprowadza program e-rezydencji

Rząd litewski przyjął nową poprawkę prawną, która pozwoli cudzoziemcom uzyskać status e-rezydenta już od początku 2021 roku. W ten sposób Litwa ma zamiar iść śladami Estonii, która jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła status e-rezydenta.

E-rezydenci litewscy, zgodnie z założeniami programu, otrzymają cyfrową tożsamość, która pozwoli im zyskać dostęp do usług publicznych, administracyjnych oraz komercyjnych. W ten sposób e-rezydenci zyskają możliwość zakładania firm, otwierania kont bankowych oraz deklarowania podatków online.

Eimutis Misiunas, minister spraw wewnętrznych Litwy, powiedział, że procedura ubiegania się o status e-rezydenta będzie "prosta i szybka", a za nią odpowiadać będzie krajowy departament ds. migracji. Zdaniem szefa resortu spraw wewnętrznych, nowy program wpłynie na poprawę otoczenia biznesowego oraz przyciągnie zagraniczne firmy oraz przedsiębiorców do prowadzenia działalności gospodarczej na Litwie.

Wprowadzenie e-rezydencji pozwoliłoby na szybszą i wygodniejszą wymianę danych, oczywiście nie odkładając na bok bezpieczeństwo. Pomogłoby to również w opracowaniu wygodniejszych usług cyfrowych powiedział Eimutis Misiunas, litewski minister spraw wewnętrznych.

Warto przypomnieć, że do tej pory to Estonia była liderem oraz pionierem e-rezydencji, kiedy w 2014 roku uruchomiła program pozwalający obcokrajowcom uzyskać status e-rezydenta oraz kartę identyfikacyjną dającą dostęp do usług elektronicznych Estonii do jakich mieli dostęp mieszkańcy tego bałtyckiego kraju.


Chcesz wiedzieć więcej? Polub i obserwuj nas na Facebooku. Jesteśmy także na Twitterze. Zapraszamy na naszą grupę dyskusyjną.

WSPIERAJ NIEZALEŻNE DZIENNIKARSTWO